کشور هلند

گرفتن اقامت دائم در یک کشور موفق و پیشرفته، برای بسیاری از افراد تبدیل به دغدغه ای بزرگ شده است. خوشبختانه کشورهای مختلفی وجود دارند که این امکان را برای علاقه مندان به مهاجرت فراهم می سازند که یکی از آن ها هلند است. از این رو ما قصد داریم در این مطلب، به بررسی شیوه گرفتن اقامت هلند بپردازیم. با ما همراه باشید.

گرفتن اقامت هلند

کشور زیبای هلند یکی از پرطرفدارترین کشورها برای دریافت اقامت و مهاجرت است و افراد به طرق مختلفی برای دریافت اقامت هلند تلاش می کنند. لازم به ذکر است که شیوه اخذ اقامت این کشور می تواند بسته به شرایط مالی و میزان تحصیلات متقاضی، متفاوت باشد.

راه های اخد اقامت هلند چیست؟

راه های اخذ اقامت هلند شامل مواردی چون اشتغال در هلند، سرمایه گذاری، ازدواج، ثبت شرکت در هلند، تولد و … خلاصه می شود. بسته به این که شرایط افراد با کدام یک از این روش ها سازگاری داشته باشد، می توان هر یک از آن ها را به عنوان روش مهاجرتی کشور هلند انتخاب کرد. البته لازم به یادآوری است که برای موفقیت در مسیر مهاجرتی به کشورهای اروپایی، مسائل ریز بسیاری وجود دارد که حضور رابط های مهاجرتی قانونی را می طلبد.

در ادامه با این روش ها آشنا می شویم و شرایط استفاده از هر یک را دنبال می کنیم.

اقامت در هلند از مسیر تحصیلات

شما می توانید برای تحصیل در کشور هلند و دانشگاه های آن، در تناسب با شرایط تحصیلی فعلی خود به سراغ یکی از مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و یا دکتری بروید. جالب است بدانید که هزینه تحصیلات در کشور هلند در قیاس با سایر کشورهای اروپایی، بسیار مناسب تر برآورد شده است و به همین دلیل نیز بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی به این سمت میل پیدا می کنند. به علاوه امکان دریافت اقامت از این طریق نیز به عنوان یک مشوق عمل خواهد کرد.

کشور هلند

از بهترین دانشگاه های کشور هلند می تواند به دانشگاه های Delft University of Technology در شهر دلف، Wageningen University & Research در شهر واخنینگن، University of Amesterdam در شهر آمستردام، Leiden University در شهر لیدن، Erasmus University Rotterdam در شهر روتردام، Utrecht University در شهر اوترخت، University of Groningen در شهر انسخده، Radboud University Nijmegen در شهر انسخده، Masstricht University در شهر ماستریخت و Verije University Amsterdam در شهر آمستردام اشاره کرد. این دانشگاه ها به ترتیب رتبه های جهانی 58، 59، 62، 68، 70، 74، 79، 123، 128 و 166 را به دست آورده اند. رتبه کشوری در هلند نیز در خصوص این دانشگاه ها به ترتیب 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9 و 10 است.

همان طور که گفتیم هزینه تحصیلات در کشور هلند به مراتب پایین تر بوده و در ضمن می توانید با توجه به ساعات آزاد خود، به یک کار نیمه وقت نیز مشغول شوید. به این صورت کمک خرجی بابت تحصیلات خود به دست آورده و فرایند تحصیل و زندگی شما نیز به مراتب راحت تر خواهد بود. این اشتغال در دوران دانشجویی باعث می شود که برای استخدام پس از پایان کار نیز شرایط بهتری داشته باشید و با وضعیت بهتری برای پیدا کردن شغل جدید، مهیا گردید.

اخذ ویزای هلند از طریق سرمایه گذاری

همان طور که گفتیم، یکی از روش های اخذ اقامت دائم در این کشور، ورود به هلند از طریق دریافت ویزای سرمایه گذاری است. به این منظور، متقاضی می بایست روادید توریستی کوتاه مدت با عنوان ویزای mvv دریافت نماید و به هلند سفر کند. این ویزای توریستی نود روز اعتبار دارد و پس از ورود به کشور، متقاضی می بایست پروسه اداری را مبنی بر سرمایه گذاری در این کشور را طی نماید. اما خوب است بدانید که با توجه به قوانین تجارت این کشور، مبلغ سرمایه گذاری خارجی در هلند، یک میلیون و دویست و پنجاه هزار یورو است.

کشور هلند

چنانچه این مبلغ قابل توجه را برای سرمایه گذاری در اختیار دارید، می توانید از این طریق ها نسبت به سرمایه گذاری در هلند اقدام نمایید:

ثبت شرکت و یا ایجاد شرکت جدید در هلند

یکی از روش های اخد اقامت هلند، ثبت شرکت جدید در این کشور است. به این منظور شما می توانید به دو روش کار خود را آغاز نمایید:

  1. متقاضی می بایست طرح تجاری خود را به اتاق بازرگانی هلند تسلیم کند تا پس از تائید، بتواند فعالیت تجاری خود را آغاز نماید.
  2. متقاضی می تواند بعد از ورود به هلند، نسبت به خرید شرکت های از پیش ثبت شده اقدام نماید. در این حالت در سال اول به دست کم 50 هزار یورو و 35 هزار یورو در سال دوم نیاز دارید. خوب است بدانید که در این حالت تعداد سرمایه گذاران باید دو یا بیشتر بوده و از هر ملیتی باشند. ضمنا قابل توجه است که تمامی شرکت های ثبت شده در هلند، ملزم به پرداخت مالیات هستند.

در نظر داشته باشید که ثبت شرکت نیز با ریسک های خود همراه است و نمی توانید این عمل را بدون در نظر گرفتن این ریسک ها به پایان برسانید. به واقع اگر تصمیم گرفته اید که از مسیر ثبت شرکت در مسیر دریافت اقامت و مهاجرت به کشور هلند اقدام کنید، بهتر است پیش از هر کاری با مشاوران این حوزه مشورت های کافی داشته و میزان سرمایه خود را نیز در قیاس با آن به سنجش بگذارید. در این سنجش دیده می شود که آیا سرمایه شما قدرت موفقیت در ورود به این حوزه را دارد یا نه. به علاوه طرحی که برای کسب و کار و ثبت شرکت دارید باید به مشورت گذاشته شود. بدیهی است که برخی از کسب و کارها در حال حاضر زمینه رشد خوبی در کشور هلند دارند و برخی دیگر از کسب و کارها کاملا اشباع بوده و نمی توان زمینه رشد و موفقیت مناسبی برای آن ها متصور بود. در این صورت تنها سرمایه خود را در ریسک قرار داده اید و احتمالا راه مناسبی نیز برای برگشت آن نخواهد بود.

کشور هلند

بیشتر بخوانید.

اقامت آلمان 

شراکت با شرکت های هلندی

روش دیگر در اخذ اقامت دائم هلند از طریق سرمایه گذاری، شراکت در سرمایه گذاری با شرکت های هلندی است. در این حالت تجربه کاری متقاضی و همچنین رزومه او نقش بسیار مهمی را در قبول شراکت وی بازی می کند. مدارک، لوح های تقدیر، رزومه تحصیلی، ثبت ها و اختراعات وی شانس او را برای شراکت در شرکت های این کشور بالا می برند. در صورتی که فرد متقاضی بتواند نظر صاحبان یک شرکت هلندی را برای شراکت جلب کند، می تواند اقامت هلند را دریافت نماید. به این منظور خرید چیزی حدود 50 درصد از سهم شرکت یک تبعه هلندی معتبر برای دریافت اقامت در این کشور لازم است. البته توجه داشته باشید که تحت شرایط خاصی، ممکن است اخد اقامت دائم هلند، 5 سال به طول انجامد.

اگرچه زمان دریافت اقامت از این طریق مقداری طولانی است، اما با توجه به زوایای آن و امنیت شراکت با شرکت های هلندی، می توان این روش را از امن ترین روش های سرمایه گذاری در کشور هلند دانست. به واقع زمانی که طرح شما مورد موافقیت یکی از شرکت های هلندی قرار گرفته و آن شرکت برای شراکت در اجرایی کردن این طرح پیش قدم می شود، زمینه موفقیت این طرح بالا رفته و برای قدم های بعدی می توانید با اطمینان بیشتری قدم بردارید.

سرمایه گذاری در یکی از صندوق های دولتی

از دیگر روش های سرمایه گذاری در هلند و مهاجرت به این کشور، سرمایه گذاری در یکی از صندوق های دولتی است. در این فرمول، شما باید یکی از صندوق های دولتی را انتخاب کرده و در آن سرمایه گذاری نمایید. به علاوه لازم است که این صندوق کاملا مطابق نظر و تایید دولت و وزارت اقتصاد هلند باشد. به این ترتیب شما سرمایه خود را وارد صندوق دولتی هلند کرده و از این مسیر می توانید به اقامت این کشور اروپایی دست یابید.

دریافت اقامت هلند از طریق تولد

یکی از روش های همیشه مطمئن برای دریافت اقامت و مهاجرت به کشور هلند، تولد است. البته این روشی است که خود فرد در آن دخالتی نداشته و غالبا یا به صورت از پیش تعیین شده و یا با تلاش پدر و مادر طفل، تحقق می یابد. طبق قانون هلند، در شرایطی که طفلی دارای پدر یا مادر هلندی یا تبعه هلند باشد، فارغ از این که در کشور هلند به دنیا آمده یا در هر جای دیگر دنیا، متولد شده باشد، می تواند به تابعیت هلندی دست یابد. در حقیقت هلند کشوری است که سیستم خون مشترک در آن صادق است و با غرابت خونی، موضوع اقامت حل شده خواهد بود.

کشور هلند

اما شرایط دیگری نیز وجود دارد. وضعیتی را در نظر بگیرید که کودکی در کشور هلند به دنیا آمده، اما هیچ یک از پدر یا مادر وی هلندی یا دارای تابعیت هلند نباشند. (مانند شرایطی که پدر و مادر در مسافرت کشور هلند بوده و کودک در آن سرزمین به دنیا بیاید.)

در این حالت برای دریافت تابعیت کشور هلند، باید درخواست مجزا داده شود و رسیدگی آن، شامل مراحل مخصوص به خود خواهد بود. در حال حاضر بسیاری از والدین برای آن که فرزند آن ها به تابعیت کشوری خاص درآمده و از مزایای آن بهره مند شود، زمان زایمان در کشور ثالث حضور پیدا کرده و با به دنیا آوردن فرزند خویش در آن سرزمین، تابعیت کشور مزبور را از آن فرزند خویش می سازند.

مهاجرت به کشور هلند از طریق ازدواج

از سایر روش های مهاجرت به کشور هلند، می توان به مهاجرت از طریق ازدواج اشاره کرد. البته باید در نظر داشته باشید که برای ازدواج در هلند و استفاده از آن به عنوان یک روش مهاجرتی، باید مطابق قوانین هلند ازدواج کرده باشید. اگر شرایط به جز این باشد، احتمال این که درخواست شما برای دریافت اقامت، مورد قبول واقع نشود، وجود خواهد داشت. به علاوه از زمانی که درخواست دریافت اقامت را می دهید، باید چیزی بین 6 ماه تا 1 سال در انتظار بمانید. پس از آن نیز برای مدت یک سال تا حداکثر 3 سال و حتی بیشتر زیر ذره بین پلیس کشور هلند خواهید بود تا از صحت و سقم ازدواج شما اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت و در شرایطی که مشخص شود ازدواج شما صوری بوده و همزیستی واقعی به دنبال آن وجود ندارد، همه چیز لغو خواهد شد. (خوشبختانه می توانید طی این 3 سال، به راحتی از حق تحصیل و کار برخوردار باشید. به علاوه تا زمانی که خلاف حقیقی بودن ازدواج شما ثابت نشود، دولت و پلیس هلند آن را واقعی فرض خواهد کرد.)

کشور هلند

مدارک لازم برای ازدواج قانونی در هلند

  • سن بالا 18 سال هر یک از متقاضیان ازدواج
  • مجرد بودن متقاضیان
  • داشتن گواهی فوت همسر قبلی (در صورت فوت همسر)
  • ارائه دادن گواهی نامه بانکی که نشان از تمکن مالی باشد
  • ارائه گواهی نامه وجود یک مسکن مشترک و تامین محل زندگی
  • مسلط بودن یا حداقل آشنایی کافی به زبان هلندی یا انگلیسی
  • ارائه طلاق نامه در صورت داشتن همسر قبلی

همان طور که مشاهده می کنید در ازدواج های قانونی هلند که بتوان از طریق آن ها اقامت دائم این کشور را دریافت کرد، باید فرد هلندی دارای تمکن مالی کافی باشد. این به دلیل آن است که فرد هلندی به عنوان یک طرف ازدواج، باید ثابت کند که قادر به تامین معاش و نیازهای خانواده ای که قصد تشکیل آن را دارد بوده و با اعطای اقامت به فرد جدید، زمینه نیاز بدون پاسخ در کشور هلند، ایجاد نخواهد شد. همین طور در شرایط آورده شده است که فرد متقاضی اقامت از طریق ازدواج هلندی، باید یکی از زبان های هلندی یا انگلیسی را بداند. این به آن جهت است که فرد وارد شده به کشور هلند، مشکلی از بابت برقراری ارتباط زبانی نداشته و به راحتی در بین شهروندان هلندی قرار بگیرد. در حقیقت به نظر می رسد که اداره مهاجرت هلند، اعطای اقامت از طریق ازدواج را به شکلی برقرار ساخته است که فرد وارد شده به کشور، به راحتی در قالب شهروندان هلند جای بگیرد.

دریافت اقامت هلند از مسیر پناهندگی

به یاد داشته باشید که در هیچ شرایطی دریافت اقامت هیچ یک از کشورهای جهان از مسیر پناهندگی عقلانی نیست. با وارد شدن به مسیر پناهندگی، در واقع خود را در مسیر خطر قرار می دهید و احتمالا بیرون آمدن شما از این مسیر نیز مستلزم هزینه های بسیاری خواهد بود. در برخی مواقع افراد برای پذیرفته شدن مورد پناهندگی خود دست به اقداماتی می زنند که به نوعی خراب کردن پل های پشت سر آن ها است و دیگر راه بازگشتی به زندگی سابق نیز برای خود باقی نمی گذارند. این بدترین اتفاق در مسیر پناهندگی است که در عین عدم موفقیت در رسیدن به قبولی پناهندگی، امکان بازگشت به شرایط ولو نا به سامان سابق نیز وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

شما چه مسیری را برای مهاجرت به کشور هلند و دریافت اقامت این کشور اروپایی، مناسب می دانید؟ با توجه به شرایط و مسیر مهاجرتی، کدام یک از فرمول های تحصیلی، اشتغال، ازدواج، تولد و … برای دریافت اقامت دائم کشور هلند، کارآمد خواهند بود؟

توصیه می کنیم پیش از تصمیم گیری قطعی، از مشاوره کارشناسان مهاجرت کیمیا سپنتا بهره مند شده و سپس تصمیمی منطقی و درخور شرایط خود بگیرید.

جهت تکمیل اطلاعات خود به سایت(ind.nl) مراجعه کنید.