ایتالیا

مهاجرت و اقامت ایتالیا از مسیرهای گوناگونی حاصل می شود و کافی است که شما بتوانید بهترین روش را در تناسب با شرایط خود انتخاب کنید. باید دید راحت ترین راه مهاجرت به کشور ایتالیا چیست و چطور می توان با کمترین هزینه و بدون دردسر، به اقامت این کشور دست یافت. ایتالیا در شمار کشورهای اتحادیه اروپا و عضوی از پیمان شینگن است و دریافت اقامت آن مستلزم به دست آوردن شرایط خاصی است که در ادامه آن ها را دنبال می کنیم.

این کشور از آب و هوایی خوش و مردمی خونگرم برخوردار است و دیدنی ها و شهرهای آن، مثال زدنی هستند. جالب است بدانید که سالیانه چیزی نزدیک به 50 میلیون توریست به کشور ایتالیا سفر می کنند. شهر زیبای رم در این کشور، سالیانه توریست های زیادی را به خود جذب می کند و به جرات می توان گفت که این شهر در هر وقتی از سال، توریست های را در خیابان های خود دارد.

شکل دریافت اقامت ایتالیا نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، در روش های ازدواج، اشتغال، تحصیل، سرمایه گذاری ، تولد و پناهندگی صورت می گیرد. هر یک از این روش ها چالش های خود را دارند و نمی توان بدون بررسی در مورد شرایط متقاضی مهاجرت، تخمین درستی از برتری هر یک از آن ها به عمل آورد. از این رو پیش از آن که هر اقدامی کرده و روشی را برای مهاجرت خود و همین طور اعضای خانواده تان به کشور ایتالیا انتخاب کنید، نسبت به هر یک از مسیرهای مهاجرت اطلاعات کافی کسب کنید.

البته این بدو ماجراست و باید پس از آن، بررسی تخصصی نسبت به شرایط خود نیز داشته و پتانسیل های موجود به لحاظ تحصیلی، سرمایه گذاری و غیره را مشخص کنید. با تطابق دادن این شرایط شخصی و روش های مهاجرت مختلف، می توانید بهترین روش را که نتیجه آن تا حدود زیادی تضمین شده باشد، انتخاب نمایید.

در میان روش های مهاجرتی به کشور ایتالیا یا دیگر کشورهای اروپایی تابع این شرایط، تنها روش تولد است که نیاز به تلاش خاصی نداشته و تنها باید پیش شرط های قطعی آن را دارا باشید. به این معنا که در این روش یا شما صاحب شرایط تعریف شده مهاجرت از طریق تولد هستید یا خیر و در صورتی که دارای این ویژگی ها نباشید، امکانی برای شما متصور نخواهیم بود و شانس تغییری در این مسیر وجود ندارد.

به هر جهت در ادامه بر آن هستیم تا کلیه روش های مهاجرت و دریافت اقامت ایتالیا را با هم مرور کرده و از زوایای مختلف آن ها مطلع شویم.

دریافت اقامت ایتالیا

دریافت اقامت ایتالیا از طریق تولد

این یکی از ساده ترین روش های دریافت اقامت ایتالیا محسوب می شود و کافی است که طبق قانون تولد ایتالیا، به دنیا آمده باشید. مطابق این قانون در صورتی که یکی از پدر یا مادر شما دارای تابعیت ایتالیایی بوده و جزء شهروندان ایتالیا باشد، قادر به اخذ اقامت دائمی ایتالیا خواهید بود. به این ترتیب مهم نیست که شما در خاک ایتالیا به دنیا بیایید یا در هر کشور و سرزمین دیگری، صرف این که یکی از والدین شما ایتالیایی بوده باشد، تابعیت و اقامت ایتالیا به شکل خونی و ارثی به شما خواهد رسید. البته این عمل به صورت خود به خودی رخ نداده و بلکه باید برای به دست آوردن آن، مدارک لازم را ارائه داده و درخواست بدهید تا مطابق مقررات داخلی ایتالیا به آن رسیدگی گردد.

ایتالیا

مقالات بیشتر 

اقامت آلمان 

مهاجرت به ایتالیا از مسیر ازدواج

کشور ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج، باید چهار سال کامل از زمان ثبت ازدواج شما گذشته باشد و سپس می توانید جهت دریافت اقامت دائم درخواست خود را ارائه دهید. به نظر می رسد که ایتالیا در این زمینه قوانین سختگیرانه تری را وضع کرده است تا از ازدواج های صوری جهت اقامت در خاک خود، جلوگیری به عمل بیاورد. به این ترتیب شما با ثبت ازدواج با یک فرد ایتالیایی یا دارای تابعیت ایتالیا، می توانید برای درخواست اقامت دائمی این کشور اقدام کنید. در نظر داشته باشید که شرایط ازدواج باید کاملا طبیعی بوده و زندگی به صورت مشترک انجام پذیرد. اما در صورت به دنیا آمدن فرزندی مشترک از ازدواج، مراحل آن ساده تر شده و اقامت سریع تر به شما تعلق خواهد گرفت.

دریافت اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا، لازم است که به یکی از دو روش سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت یا سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی ورود داشته باشید. برای ثبت شرکت باید چیزی نزدیک به یک سال زمان گذاشته و سه بار مراجعه به کشور ایتالیا داشته باشید. به این معنا که برای ثبت شرکت در کشور ایتالیا، نیاز به حضور شما به صورت مستقیم خواهد بود و نمی توانید این کار را از راه دور به انجام برسانید. در آخرین مرحله ثبت شرکت، کارت اقامت به شما داده خواهد شد. جهت ثبت شرکت در کشور ایتالیا به مدارکی از جمله پرینت حساب بانکی، مدارک صدور ویزا، گواهی پزشکی، پاسپورت دارای اعتبار و طرح تجارت خود نیاز خواهید داشت. البته شما این مسیر را نیز پیش روی خود دارید که از طریق یکی از شرکت های فعال فعلی در کشور ایتالیا استفاده کرده و آن شرکت را با مزایا و شرایطش خریداری نمایید. دقت داشته باشید که حداقل مبلغ مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در کشور ایتالیا، معادل 10 هزار یورو اعلام شده است. در نهایت پس از ثبت شرکت و با موفقیت انجام دادن آن، 5 سال زمان لازم است تا به اقامت دائم دست یابید. همین طور لازم به ذکر است که حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به سرمایه گذاری کشور ایتالیا، معادل 100 هزار یورو اعلام شده است.

بیشتر بخوانید

اقامت سوئد

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

یکی از روش های پرطرفدار مهاجرت به ایتالیا، از طریق تحصیلات است. در این کشور امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارید و از آن جایی که هزینه های تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایتالیا به مراتب ارزان تر از بسیاری کشورهای دیگر است، متقاضیان مهاجرت و تحصیل در ایتالیا، توجه زیادی به این مسیر نشان می دهند.

دقت داشته باشید که برای تحصیل در کشور ایتالیا، باید به زبان ایتالیایی مسلط بوده و حداقل مدرک زبان ایتالیایی B2 را دارا باشید. (همین طور داشتن آیلتس 6 نیز برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور کفایت خواهد کرد.)

در غیر این صورت برای ورود به هر یک از دانشگاه های کشور ایتالیا، لازم است که پیشتر در آزمون SAT یا ACT شرکت کرده و به نمره قبولی دست یابید.

لازم به توضیح است که دوره کارشناسی یا لیسانس در ایتالیا، درست مانند ایران در یک بازه زمانی 4 ساله طی می شود. در دوره کارشناسی، شما اجازه کار نیز خواهید داشت و می توانید به یک کار پاره وقت با ساعات کاری 10 روز در هفته، مشغول به کار شده و حین درس خواندن، کسب درآمد داشته باشید. البته محدودیت دیگری نیز برای شما وجود دارد. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا، تنها می توانند تا سن 22 سالگی برای تحصیل در این مقطع اقدام کنند. (این شرط بسیار محدود کننده به نظر می رسد)

در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا نیز یک دوره 2 ساله را پیش رو خواهید داشت. در این مقطع شما می توانید به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تحصیل کرده و مانند دوران کارشناسی محدودیت زبان وجود ندارد. اجازه کار در مقطع کارشناسی ارشد نیز برای دانشجویان به 20 ساعت در هفته افزایش یافته است. اما در این مقطع تحصیلی نیز همان محدودیت سن بابت ورود به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مربوطه وجود دارد: شما می توانید تا سن حداکثر 30 سالگی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید و این باعث می شود که بسیاری از افراد با سن بیشتر نتوانند از این موقعیت مهاجرتی استفاده نمایند. جهت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی لازم است که متقاضی دارای آیلتس 5/6 باشد. همین طور دارا بودن مدرک تافل معادل نیز کفایت خواهد کرد. در صورتی که مایل به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی باشید، مدرک زبان ایتالیایی B2 کافی خواهد بود.

جهت تحصیل در مقطع دکتری باید آیلتس 7 یا بیشتر داشته باشد. دوره دکتری چیزی بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد و اجازه کار 30 ساعت در هفته برای دانشجویان صادر می شود. به این شکل دانشجوی مقطع دکتری می تواند درآمد نسبتا بهتری داشته و ضمن ادامه تحصیل خود، از امکانات مالی مناسب تری برخوردار باشد.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

از بهترین دانشگاه های ایتالیا می توان به دانشگاه دی بولونیا، دانشگاه دگلی استودی دی روم، دانشگاه دگلی استودی دی میلان، دانشگاه دی پیزا، دانشگاه دگلی استودی دی تورینو، دانشگاه دگلی استودی دی ناپولی فدریکو، دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه دگلی استودی دی فیرنزه و دانشگاه دگلی استودی دی جنووا اشاره کرد.

بهترین دانشگاه های ایتالیا را در فهرست بالا مشاهده کردید، اما این دانشگاه نیز در نوع خود دارای رده بندی هستند و با توجه به رده بندی آن ها و زمینه تحصیلی که مایل به ادامه در آن هستید، می توانید بهترین محل تحصیل خود را انتخاب کنید. مشاوران کیمیا سپنتا در این زمینه بهترین مشاوره و راهنمایی را به افرادی که علاقه مند به تحصیل در ایتالیا بوده و یا از این طریق قصد دریافت اقامت این کشور اروپایی را دارند، ارائه خواهد داد.

دریافت اقامت ایتالیا از طریق اشتغال

برای مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق کار و اشتغال در این کشور؛ باید مسیر خاصی را طی نمایید. ابتدا این که شما باید یک پیشنهاد دهنده کاری از کشور ایتالیا داشته باشید که بابت تصدی شغل خاصی به شما پیشنهاد استخدام دهد. اما طرف مقابل (کارفرمای پیشنهاد دهنده شغل) در کشور ایتالیا نیز باید مراحلی را طی نماید. طبق سیاست کاری کشور ایتالیا و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، باید ابتدا فرصت این موقعیت شغلی را در اختیار شهروندان ایتالیایی قرار دهد. به این شکل لازم است که کارفرمای پیشنهاد دهنده شغل، ابتدا موقعیت شغلی مورد نظر را برای مدت 3 ماه آگهی کند. این آگهی می تواند به صورت درج در فضای اینترنت یا روزنامه ها باشد. در صورتی که پس از 3 ماه این آگهی، نتیجه نگرفته و شخصی ایتالیایی برای استخدام مراجعه نکند، کارفرما مجوز آن را پیدا می کند که تصدی شغل مربوطه را به یک نیروی خارجی محول سازد.

ایتالیا
در حقیقت به زبانی ساده تر گفت که برای دریافت اقامت ایتالیا از طریق اشتغال، باید هماهنگی هایی از پیش انجام شده و موضوع به این سادگی که در ظاهر به نظر می رسد، نیست. اگر خود شما ارتباطاتی در ایتالیا یا هر کشور مقصد دیگری در اروپا نداشته باشید، لازم است که از مشاوران و متخصصان این حوزه مهاجرتی کمک گرفته و مسیر اشتغال در این کشور را برای خود فراهم سازید. قوانین داخلی اتحادیه اروپا در خصوص استخدام های درون مرزی و داخل اتحادیه، به شکلی سخت گیرانه است که به سادگی امر استخدام و اخذ اقامت از این طریق، برای افراد میسر نخواهد بود.

نکته: توجه داشته باشید که پس از شهروندان ایتالیایی، نوبت به شهروندان اتحادیه اروپا می رسد، به این معنا که اگر استخدام از میان شهروندان ایتالیایی صورت نگرفت، باید آگهی به مدت 3 ماه نیز در بین شهروندان اتحادیه اروپا منتشر شود و فرصت بعدی به آن ها برای استخدام در این ردیف شغلی داده می شود. در صورتی که از میان شهروندان اتحادیه اروپا نیز فعل استخدام اتفاق نیفتد، نوبت به دیگر خارجی ها می رسد.

بنابراین به نظر می رسد که شما در صورت یافتن کارفرمایی در کشور ایتالیا که قصد استخدام شما را داشته باشد، باید یک دوره 6 ماهه در انتظار بمانید تا مراحل آگهی در کشور ایتالیا و نیز آگهی در اتحادیه اروپا به پایان برسد.

پناهنده شدن به ایتالیا

همیشه گفته ایم و باز در این مطلب تکرار می کنیم که پناهنده شدن به هر کشوری اعم از این که یک کشور اروپایی یا آسیایی و غیره باشد، فاقد وجه قانونی بوده و از همین سبب نیز با مشکلات زیادی همراه خواهد بود. از همان لحظه که فکر مهاجرت از طریق پناهنده شدن را به سر راه می دهید، مشکلات زیادی پیش روی شما قرار خواهند داشت. این مشکلات در مسیر سفر به کشور مقصد، شروع اعلام پناهندگی و مراحل پذیرش یا عدم پذیرش جلوه گر خواهند بود.

از این جهت توصیه می کنیم که به هیچ وجه فکر مهاجرت از طریق پناهندگی را به سر راه نداده و در صورتی که مایل به دریافت اقامت کشوری هستید، با تلاش و استفاده از مشاوره های تخصصی مهاجرت، این کار را به شکل کاملا قانونی به انجام برسانید.

کلام آخر

با توجه به شرایط ذکر شده در روش های مهاجرتی فوق، کدام روش را برای دریافت اقامت ایتالیا مناسب تر و کم هزینه تر می دانید؟ ریسک کدام روش مهاجرتی کمتر است و چطور می توان در کمترین زمان اقامت کشور ایتالیا را به دست آورد؟

بدیهی است که نزد افراد مختلف پتانسیل ها و موقعیت های گوناگونی وجود دارد و برای رسیدن به هدف مهاجرت دائمی به ایتالیا، باید این پتانسیل ها و امتیازات به خوبی سنجیده شود. پس از آن می توان یک بررسی کلی و تجزیه و تحلیل انجام داده و بهترین روش مهاجرت به ایتالیا را برای افراد، پیدا کرد. کیمیا سپنتا در این زمینه همراه افراد متقاضی مهاجرت بوده و بهترین و عملی ترین روش مهاجرتی را پیش پای آن ها قرار می دهد.

اطلاعات بیشتر را را از سایت (IMMIGRATIONITALY) دریافت کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.