کشور ایتالیا یکی از زیباترین کشورهای دنیاست که در جنوب قاره اروپا واقع شده است. این کشور به دلیل داشتن مزایای بی شمار، سالانه مقصد مهاجرت بسیاری از متقاضیان بین المللی قرار می گیرد. نکته حائز اهمیت این است که اغلب این مهاجران با هدف اقامت دائم در ایتالیا وارد این کشور می شوند. ایتالیا یکی از رایج ترین و مرسوم ترین کشورها در میان کشورهای اروپایی برای اقامت می باشد.

بسیاری از افراد از نقاط مختلف جهان به دلیل فضای بسیار زیبای این کشور و همچنین وجود رفاه اجتماعی در آن در تلاش برای اخذ اقامت دائم و زندگی در این کشور می باشند. اما سوالی که ممکن است برای متقاضیان به وجود بیاید این است که شرایط اقامت دائم ایتالیا و روش های اقامت در ایتالیا چگونه است؟ هزینه اقامت در ایتالیا چقدر است؟جهت شناخت بیشتر متقاضیان، در این مقاله به بررسی انواع اقامت، روش های اقامت در ایتالیا، شرایط و مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا، هزینه، معایب و مزایای اقامت در کشور ایتالیا پرداخته شده است.

ما در موسسه ی حقوقی کیمیا سپنتا به شما کمک خواهیم کرد تا از طریق قانونی اقامت ایتالیا را دریافت کنید. در واقع دریافت اقامت کشور ایتالیا تخصصی ترین خدمتی است که توسط کیمیا سپنتا انجام می شود. تعداد بالای ریجکتی های سفارت ایتالیا و دستورالعمل هایی که گاها بصورت هفتگی تغییر می کنند باعث شده است تا نارضایتی ها در خصوص پرونده های اقامتی کشور ایتالیا بالا باشد. با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا از آخرین اپدیت های دستورالعمل های سفارت ایتالیا با خبر باشید.

انواع اقامت ایتالیا

اقامت در کشور ایتالیا برای مهاجران اتحادیه اروپا بدون دریافت ویزا صورت می گیرد، اما مهاجران بین المللی سایر کشورها مستلزم دریافت ویزا می باشند. انواع اقامت در ایتالیا را می توان به دو نوع موقت و دائم دسته بندی کرد که در ادامه به هر یک به صورت مجزا پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است افراد باید مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا در هر نوع از اقامت که مد نظر آن ها می باشد را به طور کامل تهیه نمایند.

 • بیشتر مهاجران کشورهای اروپایی برای ورود به این کشورها می بایست نسبت به دریافت اجازهاقامت موقت اقدام نمایند و چند ماه پیش از انقضا، آن را تمدید نمایند. مجوزها یا اقامت موقت می‌توانند 1 ساله الی 5 ساله باشند و با روش های گوناگون تحصیل، مهاجرت کاری به ایتالیا و سفر به این کشورها دریافت شوند.
 • در واقع دراقامت موقت در ایتالیا، متقاضی اجازه سکونت و سفر در داخل این کشور را دریافت می کند و پاسپورت او، پاسپورت کشور مبدا می باشد. به طور کلی هر شهروند غیر اتحادیه اروپا که قصد ماندن در کشور ایتالیا را به مدت بیش از 3 ماه داشته باشد، باید ویزای اقامت و اجازه اقامت ایتالیا (Permesso di Soggiorno) را دریافت نماید.
 • پس از دریافتاقامت موقت که با دریافت ویزای خود حمایتی ایتالیا، تحصیلی، کاری، توریستی و... صورت می گیرد، با سپری کردن 5 سال در این کشور، می توان برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اقدام کرد. لازم به ذکر است که برای ماندن در ایتالیا پس از تکمیل دوران تحصیل، می توانید نسبت به کار در این کشور اقدام نمایید. تمدید مجوزهای اقامت در ایستگاه پلیس استان محل سکونت متقاضی انجام می ‌شود.
 • متقاضیان گرامی توجه داشته باشند که اگر اجازه‌اقامت آن ها به مدت 2 سال اعتبار داشته باشد، می بایست 90 روز پیش از تاریخ انقضا برای تمدید آن اقدام نمایند. همچنین در صورتی‌ که اجازه‌ اقامت متقاضی برای مدت 1 سال اعتبار داشته باشد، باید 60 روز پیش از تاریخ انقضا برای تمدید آن اقدام نماید. در سایر موارد نیز 30 روز قبل از تاریخ انقضا نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نمایند تا در نهایت بر اساس شرایط اقامت دائم ایتالیا مجوز اخذ اقامت دائم در این کشور را دریافت کنند.
 • افراد برایدریافت اقامت در روش هایی مانند سرمایه گذاری، کاری، تحصیلی و... باید هزینه اقامت در ایتالیا را بپردازند. علاوه بر روش های ذکر شده مهاجرت از طریق تولد فرزند نیز یکی از راه هایی می باشد که این روزها بسیاری از افراد علاقه مند به زندگی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به دنبال آن هستند.

شماره های  تماس:
02122180551

09121204697

اقامت تحصیلی ایتالیا

یکی از مواردی که برای تحصیل در ایتالیا ۲۰۲۴ می بایست بسیار توجه داشت، زبان مادری این کشور است. ایتالیایی ها از نژاد آلمانی ها، فرانسوی ها و آلبانی و ایتالیایی یونانی تبار هستند. در زمان های قدیم، مهاجران زیادی از کشور های دیگر به ایتالیا مهاجرت کرده و این کشور را به سمت چند فرهنگی سوق دادند. در مورد زبان این کشور باید گفت که زبان ایتالیایی یکی از شاخه های زبان لاتین به شمار می آید و شباهت بسیاری به زبان های اسپانیایی، پرتغالی، رومانیایی و فرانسوی دارد.لازم به ذکر است تسلط بر زبان بومی هر کشور از جمله ایتالیا، یکی از شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا می باشد و افراد از این طریق می توانند هزینه تحصیل در ایتالیا 2024 را پرداخت نمایند.

به طور کل، زبان ایتالیایی به عنوان زبان رسمی این کشور تعیین شده است، اما زبان های آلمانی نیز در برخی از نقاط ایتالیا بخصوص مردم تیرول که به عنوان زبان رسمی دوم شان می باشد، استفاده می شود. همچنین مردم بسیاری در ایتالیا با زبان فرانسوی آشنایی کامل داشته و در ایالت وال له داوستا استفاده از این زبان و در این منطقه رایج تر است. برای تحصیل در ایتالیا 2024 بهتر است اطلاعات پایه ای درباره آن را دانست و بر اساس شرایط زندگی در ایتالیا و فرهنگ این کشور برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آن و دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد.

از لحاظ سیستم آموزشی ایتالیا که برای علاقه مندان تحصیل در این کشور بسیار مهم است باید گفت که مدارس در ایتالیا عموما از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. گفته می شود در برخی موارد نیز امکانات مدارس دولتی در ایتالیا در مقایسه با مدارس خصوصی بسیار باکیفیت تر بوده و بسته به تصمیم گیری والدین کودکان به مدارس خصوصی فرستاده می شوند. در ایتالیا سیستم آموزشی به 5 سطح تقسیم بندی می شود. پیش دبستان، دبستان، دبیرستان 1، دبیرستان 2، و در نهایت دانشگاه. این سیستم آموزشی تقریبا در همه جای دنیا یکی می باشد، اما تفاوتی که در ایتالیا وجود دارد این است که کودکان مجبور به گذراندن دوره پیش دبستانی نیستند.

کشور

ایتالیا

نوع اقامت

خود حمایتی

مدت زمان اقامت موقت

5 ساله

اقامت کاری ایتالیا

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور ایتالیا مهاجرت کاری است. جهت دریافت اقامت موقت کاری، فرد متقاضی ابتدا باید از یک کارفرمای ایتالیایی پیشنهاد کاری دریافت نماید. به شرطی که کارفرما، موقعیت شغلی مورد نظر را با تست بازار به مدت 3 ماه در ایتالیا و 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کرده باشد و فرد مناسبی از این کشورها نیافته باشد.

شرایط اقامت ایتالیا

اقامت در کشور ایتالیا هدف اصلی بسیاری از مهاجران بین المللی این کشور است. در واقع فارغ از نوع ویزا، هزینه اقامت در ایتالیا و هدف از مهاجرت (تحصیل، کار، سرمایه گذاری و...) متقاضیان برای دریافت اقامت دائم این کشور، اقدام به دریافت ویزا می نمایند. شرایط اقامت در ایتالیا نیز بستگی به نوع ویزا و مهاجرت فرد متقاضی دارد. برای مثال، طول اقامت افراد متقاضی به نوع ویزای متقاضی وابسته می باشد، در پروسه های سرمایه گذاری در ایتالیا به طور معمول به متقاضی اقامت 2 ساله داده می شود و در ادامه این اقامت تا 3 سال تمدید خواهد شد.

همچنین زمانی که فرد متقاضی برای تحصیل وارد کشور ایتالیا شود، برای دریافت اقامت دائم این کشور باید به انجام کار مشغول شود. در رابطه با اقامت از طریق ازدواج نیز زوجین باید به مدت 3 سال در کنار هم زندگی کنند تا مجوز اخذ اقامت دائم را دریافت نمایند. به طور کلی متقاضیان از هر طریقی که برای اقامت در کشور ایتالیا اقدام نمایند، می بایست به مدت 5 سال از اقامت قانونی آن ها در این کشور سپری شده باشد تا بتوانند برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایند.

به علاوه، متقاضیان پس از گذشت 6 سال از اقامت دائم خود می توانند با ارائه مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا نسبت به دریافت تابعیت و گرفتن پاسپورت این کشور نیز اقدام نمایند. از شرایط اقامت دائم ایتالیا و پاسپورت کشور ایتالیا، دارا بودن دانش زبان ایتالیایی، سازگار شدن با جامعه ایتالیا و همچنین آگاهی و رعایت قوانین ایتالیا و عدم ارتکاب جرم می باشد که در زمان درخواست افراد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا

متقاضیان برای مهاجرت به کشور ایتالیا و همچنین دریافت شرایط اقامت دائم ایتالیا بسته به روش مهاجرت (کاری، تحصیلی، توریستی، سرمایه گذاری و...) مستلزم ارائه مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا می باشند. همچنین هزینه اقامت در ایتالیا در هر یک از روش های مهاجرت به این کشور و انواع اقامت ایتالیا متفاوت می باشد. به طور عمومی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کشور ایتالیا شامل موارد زیر می باشد:

تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای ایتالیا

ارائه 2 قطعه عکس 3*5 و 4*5

ارائه گذرنامه فعلی

ارائه کپی از ویزاهای قبلی

رزرو بلیط هواپیما

ارائه بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 30 هزار یورو

ارائه برنامه سفر به ایتالیا

ارائه مدارک اثبات وضعیت مدنی شامل گواهی ازدواج و فرزندان و...

ارائه واچر هتل

ارائه مدارک مالی به سفارت ایتالیا

 

برای دریافت مشاوره ی رایگان می توانید از طریق شماره های تماس و یا واتساپ و راه های دیگری که معرفی شده اند با ما در تماس باشید.

مزایا و معایب

زندگی در کشور ایتالیا، جذابیت ها و سختی های مختص به خود را دارد. در حقیقت این طور می توان اظهار داشت که مزیت های اقامت در این کشور بیشتر از معایب هستند و به همین دلیل سالانه تعداد بسیاری از افراد با اهداف گوناگونی اقدام به تهیه مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا می کنند و وارد ایتالیا می شوند و در تلاش هستند که بر اساس شرایط اقامت دائم ایتالیا، مسیر زندگی، کار و تحصیل خود در این کشور را طراحی کنند. در ادامه مزایا و معایب اقامت در ایتالیا به صورت مجزا معرفی و بررسی خواهند شد:

از مزایای زندگی در کشور ایتالیا که باعث جذب فراوان متقاضیان به صورت سالانه می شود، می توان موارد زیر را نام برد:

 • خدمات بهداشتی و درمانی کمهزینه و با کیفیت: کشور ایتالیا دارای سیستم بیمه درمانی ملی است که از نظر سازمان بهداشت جهانی در میان ۱۰ سیستم برتر بهداشت و درمان جهان قرار دارد. لازم به ذکر است که تقریباً تمام هزینه ‌های پزشکی مهاجران مقیم این کشور تحت پوشش این بیمه می باشند.
 • سهولت در دریافت تابعیت: با زندگی واقامت موقت در کشور ایتالیا به مدت 5 سال، اقامت مهاجران به شهروندی تبدیل خواهد شد.
 • شرایط مناسب برای خرید املاک و مستغلات: متقاضیان برای خرید ملک در کشور ایتالیا باید مجوز اقامت معتبر داشته باشند، اما در برخی موارد در صورتی که اهل کشوری باشند که به شهروندان ایتالیایی‌ امکان خرید ملک می ‌دهد، می‌توانند بدون اجازه اقامت در این کشور به خرید املاک و مستغلات بپردازند.
 • وجود دانشگاه ‌ها و مدارس عالی معتبر: تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا برای تمام کودکان این کشور رایگان می باشد و همچنین دانشگاه‌ های این کشور نیز از نظر کیفیت رتبه های خوبی در سطح جهانی دارند. نکته حائز اهمیت این است که در صورت داشتن دانش زبان ایتالیایی، ادامه تحصیل آسان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود. وجود خوابگاه دانشجویی در ایتالیا یکی دیگر از مزایای زندگی در این کشور است.
 • به صرفه بودن هزینه زندگی: از آن جا که حقوق و دستمزد پرداختی در کشور ایتالیا معمولا بیش از متوسط هزینه اقامت در ایتالیا و زندگی در این کشور است، می توان این طور گفت که اغلب مردم قادر به اداره زندگی خود در این کشور هستند. البته هر چه از شمال ایتالیا به سمت جنوب پیشروی شود، هزینه ‌های زندگی نیز کاهش می یابد.
 • آسان بودن افتتاح حساب بانکی: برای افتتاح حساب بانکی درایتالیا نیازی به سکونت در این کشور نیست و صرفا با یک بار سفر به ایتالیا می توان نسبت به افتتاح حساب بانکی در ایتالیا اقدام نمود.

زندگی در کشور ایتالیا علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد. شناخت این معایب به تصمیم نهایی متقاضیان برای انتخاب این کشور برای زندگی کمک بسیاری خواهد کرد. از معایب زندگی در کشور ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجاره‌ نامه ‌های طولانی مدت
 • نرخ بالای بیکاری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • کثیفی خیابان ‌ها
 • عدم تسلط بومیان به زبان انگلیسی

شماره های  تماس:
02122180551

09121204697

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *