روش های دریافت اقامت یونان

کشور یونان

کشور یونان از کشورهای اروپایی است که آب و هوایی معتدل داشته و زمستان هایی مرطوب و تابستان هایی گرم دارد. این کشور زیبا و دیدنی با تاریخ پرفراز و نشیب و سرگذشت خواندنی که دارد، یکی از جذاب ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت به نظر می رسد. اگر شما نیز به اقامت یونان و مهاجرت به این کشور علاقه مند هستید، توصیه می کنیم که در ادامه با ما همراه باشید.

دریافت اقامت یونان

زبان رسمی کشور یونان، یونانی بوده، اما در این سرزمین نیز مانند بسیاری دیگر از سرزمین های اروپایی، زبان انگلیسی رواج دارد. دولت حاکم بر یونان، از نوع جمهوری پارلمانی بوده و جمعیت این کشور به چیزی نزدیک به 11 میلیون نفر می رسد. برای مهاجرت به یونان و دریافت اقامت این کشور، روش های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. چیزی که پیش از هر اقدامی باید به آن بپردازید، انتخاب روش مهاجرتی با توجه به پتانسیل ها و شرایطی است که در آن قرار دارید. در حقیقت با شناخت پتانسیل ها و ابزار در اختیار خود، می توانید بهترین روش جهت مهاجرت به یونان را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت بهترین روش دریافت اقامت یونان برای شما، ممکن است بدترین روش برای شخصی دیگر بوده و به همین ترتیب بهترین روش اقامتی یونان برای شخصی دیگر، بدترین روش برای شما به شمار آید. لازم به ذکر است از زمانی که در سال 1990 میلادی، خیل عظیم از مهاجران به این کشور وارد شدند، حاکمیت یونان برخی قوانین مهاجرتی را به قانون مهاجرت این کشور اضافه کرده و فیلترهایی را در این زمینه فعال نمود. به واقع می توانیم یونان را به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص آن، یکی از مهم ترین کشورهایی بدانیم که در شرایط التهابی جهان، مهاجران بسیاری به آن وارد شده اند. به ویژه بیشترین پناهجویانی که به یونان وارد شده و مسیر غیرقانونی را طی کرده اند، راه دریا را انتخاب کرده و اتفاقا در این مسیر بسیاری نیز جان خود را در راه آبی از دست داده اند. اما اکنون برای به دست آوردن اقامت یونان و مهاجرت به این کشور اروپایی، مسیرهای مختلفی پیش روی شما قرار دارد که از جمله آن ها سرمایه گذاری در یونان، اشتغال در یونان، ازدواج با یک یونانی، تولد در یونان و … است. در زیر به هر یک از این مسیرهای مهاجرتی به صورت جداگانه می پردازیم.

دریافت اقامت یونان با سرمایه گذاری

شما به دو روش می توانید در کشور یونان سرمایه گذاری کنید. یکی از این دو روش سرمایه گذاری در بخش املاک بوده و گزینه دیگر به سرمایه گذاری غیر مربوط می شود. با وارد شدن به بخش سرمایه گذاری ملک و املاک، موفق به دریاف اقامت به مدت 5 سال خواهید شد. اما اگر در بخش های دیگر سرمایه گذاری موفق نمایید، اقامتی 10 ساله را به دست خواهید آورد که به مراتب قابل توجه تر خواهد بود. البته باید در نظر داشت که به همان اندازه نیز سرمایه گذاری در بخش املاک ساده تر بوده و پیچیدگی و ریسک های خاصی با خود همراه ندارد، اما سرمایه گذاری در سایر بخش ها، به فراخور نوع سرمایه گذاری با ریسک ها و سختی های خاص خود همراه خواهد بود. از این جهت منطقی به نظر می رسد که مهلت اقامت از طریق هر یک از این دو نوع سرمایه گذاری نیز متفاوت باشد.

کشور یونان

در صورتی که قصد سرمایه گذاری در بخش ملک و املاک را داشته باشید، لازم است که سرمایه ارائه شده شما، برای ساخت و ساز یا بازسازی املاک باشد. این با توجه به تمامی خصوصیات ملک و سایر موارد حاشیه ای آن تعیین شده و باید سرمایه مورد نظر را تامین نمایید.

سایر بخش های مناسب برای سرمایه گذاری در کشور یونان که می توان از طریق آن ها به اقامت 10 ساله این کشور دست یافت، سرمایه گذاری در حوزه های انرژی، تولید، حمل و نقل، گردشگری، ارتباطات، مدیریت مواد زائد، الکترونیک، خدمات بهداشتی، آموزش و پرورش، فرهنگ، پروژه های فن آوری و نوآوری، کشاورزی و باغداری، مواد غذایی، خدمات و … هستند.

البته ماجرای پیچیدگی این بخش به همین جا ختم نمی شود و شما برای قبول سرمایه گذاری خود باید برخی المان ها را رعایت کرده باشید. این شرایط به شرح زیر هستند:

کشور یونان

 • سرمایه گذاری شما باید با سرمایه اولیه حداقل 100 میلیون یورو باشد.
 • در صورتی که قصد سرمایه گذاری در مناطق صنعتی را دارید، سرمایه اولیه حداقل 15 میلیون یورو برآورد شده است.
 • در صورت داشتن حداقل 40 میلیون یورو سرمایه و ایجاد 120 موقعیت شغلی جدید به همراه آن، سرمایه گذاری تان مورد قبول واقع خواهد شد.
 • فارغ از عدد سرمایه گذاری، ایجاد حداقل 150 شغل جدید و سرمایه گذاری به شکلی که پتانسیل ایجاد تا 600 شغل نیز وجود داشته باشد. (در این حالت ایجاد 150 شغل جدید برای دریافت اقامت، کفایت خواهد کرد؛ اما باید نوع سرمایه گذاری به شکلی باشد که امکان رشد زمینه اشتغال در آن وجود داشته و در آینده میزان شغل های باز شده از طریق آن تا 600 عنوان شغلی گسترش یابد.)
 • سرمایه گذاری در زمینه پارک های کسب و کار یا استارتاپ ها به شکلی که حداقل سرمایه اولیه آن حداقل 5 میلیون یورو باشد. (همان طور که مشاهده می کنید در کشور یونان نیز حمایت قابل توجهی از کسب و کارهای نوپا با ایده های تازه و استارت آپ ها به عمل می آید و عملا سرمایه اولیه لازم برای این رشته از کسب و کارها و سرمایه گذاری ها را به مراتب پایین تر در نظر گرفته اند تا امکان ورود به آن ها، به مراتب ساده تر باشد. همین طور در این الگو، خبری از لزوم تعدادی شغل باز شده نیست و تنها داشتن ایده های سالم و نو کفایت خواهد کرد.)

بیشتر بخوانید

اقامت سوئد

مهاجرت به یونان از مسیر اشتغال

اگر تصمیم گرفته اید که از مسیر اشتغال در یونان، مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت را انجام دهید؛ باید به شما بگوییم که این روش بسیار سخت خواهد بود. در حقیقت اشتغال در یونان تنها برای افراد غیر یونانی که تبعهه اتحادیه اروپا باشند، ساده است و سایرین باید از مسیر بسیار سختی عبور کنند. البته اگر شما با یک یونانی ازدواج کنید نیز اوضاع برایتان هموار شده و اجازه کار در این کشور را به دست خواهید آورد.

به هر ترتیب اگر موفق شوید که از یک کارفرما در یونان دعوتنامه کاری بابت کار تمام وقت دریافت کرده و آن را به اثبات برسانید، بابت آن تنها یک سال اقامت در یونان را خواهید داشت و به نظر می رسد که تلاش های زیاد در این زمینه و احتمال موفقیت پایین آن، در قیاس با اقامت یک ساله، ارزش چندانی ندارد.

به هر ترتیب در صورتی که قصد اقدام از این طریق را داشتید، لازم به ذکر است که شما باید در مدت یک ماه پس از ورود به کشور یونان، به دریافت اجازه اقامت و اشتغال خود در این کشور بپردازید. البته اگر نوع اشتغال شما در رده شغلی بالاتری بوده و به یک شغل استراتژیک و مهم مشغول شوید، احتمال تمدید یک سال اقامت در یونان تا پنج سال برایتان وجود خواهد داشت. این به هیچ وجه از پیش قابل قطعی شدن نیست و به تصمیم اداره کار یونان بستگی دارد.

بنابراین به نظر می رسد که دریافت اقامت یونان از طریق اشتغال در این کشور، تنها در شرایطی کارآمد خواهد بود که از هیچ مسیر دیگری موفق به دریافت اقامت و مهاجرت قانونی و دائم این کشور نشوید. به این صورت می توان از طریق اشتغال به صورت مرحله ای، اقامت یونان را تمدید کرد که البته خود با چالش هایی که پیشتر گفتیم، همراه خواهد بود.

دریافت اقامت یونان از طریق تحصیلات

پیش از هر چیز لازم است بگوییم که اقامت یونان از طریق تحصیلات، به شرط حاصل شدن سایر شرایط، به مدت یک سال داده می شود و می توان این یک سال را برای مدت یک سال دیگر نیز تمدید کرد. به این ترتیب از مسیر تحصیلات در یونان، شما می توانید به یک اقامت دو ساله دست یابید و برای داشتن اقامت با مدت بیشتر از این، لازم است که سایر مسیرها را در ادامه دنبال کنید. به هر ترتیب لازم به ذکر است که برای مهاجرت به یونان از مسیر تحصیل در این کشور باید ابتدا در یک موسسه آموزش عالی پذیرش شده و درخواست شما برای تحصیل در آن موسسه، مورد قبولی قرار بگیرد. پس از آن احتمالا باید در دوره های تحصیلی پیش نیازی شرکت نمایید. بدیهی است که وقتی به یک کشور دیگر برای تحصیلات و تکمیل آن می روید، برخی دروس پیش نیاز را باید سپری کرده و سپس وارد مراحل اصلی تحصیلی خود شوید. در ضمن شما باید ثابت کنید که هزینه های لازم برای گذراندن زندگی در طول دوران تحصیل را دارید. دقت داشته باشید که این هزینه ها، فارغ از هزینه های مربوط به ثبت نام و به طور کلی هر هزینه ای است که جهت تحصیل مستقیم متقبل خواهید شد. در حقیقت شما برای تحصیلات در یونان دو نوع هزینه پیش روی خود دارید؛ یکی هزینه های ثبت نام و تحصیل و دیگری هزینه محل اقامت و امرار معاش شامل خوراک و پوشاک و غیره. لازم است که توانایی مالی یا حمایت مالی در هر  دو زمینه را برای خود به اثبات برسانید.

کشور یونان

مهاجرت به کشور یونان از مسیر ازدواج

در صورتی که با یک شخص یونانی یا دارای تابعیت یونان، ازدواج رسمی (ازدواج یونانی) نمایید، موفق به دریافت اقامت یونان خواهید شد. به این منظور باید ابتدا ثابت کنید که همسر شما دارای تابعیت یونانی است. پس از آن لازم است که مدارک ازدواج یونانی خود را ارائه دهید. دقت داشته باشید که صرف ادعای ازدواج، به هیچ وجه کفایت نخواهد کرد و لازم است که حتما اسنادی دال بر ازدواج یونانی خود ارائه کنید. به این ترتیب موفق به اخذ اقامت دایمی کشور یونان به عنوان یک کشور اروپایی خواهید شد. البته در این مسیر باید ثابت شود که ازدواج شما واقعی بوده و برای چیزی بین 3 تا 5 سال از این جهت تحت نظر و مراقبت خواهید بود. شما باید حتما با همسر یونانی خود در یک منزل مشترک زندگی کرده و اقدامی برای طلاق و جدایی نداشته باشید.

به این صورت، لازم است که شما حتما مدارکی جهت وجود تابعیت یونانی همسر خود در اختیار داشته و ارائه بدهید. این یک پیش نیاز لازم است و کافی نخواهد بود. بلکه باید ازدواج به شکل رسمی یونانی صورت بگیرد و پس از آن واقعی بودن ازدواج میان فرد یونانی و فرد خارجی، به اثبات برسد. در صورتی که در هر مرحله از شکل گرفتن ازدواج و یا تا چند سال پس از آن، صوری بودن ازدواج مشخص شود، شرایط اعطای اقامت لغو می شود. به این صورت زحمات و هزینه های شما در این مسیر، از بین رفته و باید کشور یونان را به سرعت ترک کنید. به همین دلیل پیش از آن که چنین تصمیمی را به عنوان روش مهاجرتی خود اتخاذ کرده و به آن قدم بگذارید، حتما مشاوره حرفه ای دریافت کرده و از چند و چون آن آگاهی یابید.

مدارک لازم برای درخواست اقامت از طریق ازدواج:

 • پاسپورت دارای اعتبار (حداقل 3 ماه اعتبار لازم خواهد بود.)
 • گواهی ازدواج (ازدواج رسمی یونانی)
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • عکس رنگی 2*2 از هر دو طرف ازدواج
 • مدارکی دال بر یونانی بودن یا داشتن تبعیت یونان برای همسر شما

مقالات بیشتر 

اقامت پرتغال 

این مسیر نیز یکی از امن ترین و مطمئن ترین مسیرهای دریافت ویزا و اقامت کشور یونان است. البته به هیچ وجه توصیه نمی کنیم که برای مهاجرت به این کشور یا هر کشور دیگری در جهان، ازدواج صوری انجام نداده و خود را در مسیری که انتهای آن به خوبی مشخص نیست، قرار ندهید.

بهترین راه برای مهاجرت، راهی است که شما در آن احساس رضایت و خوشبختی کرده و به هیچ طریق روانی یا جسمی خود را در معرض خطر قرار ندهید. به طور نمونه برخی از افراد به هر طریقی شده قصد مهاجرت به یک کشور مقصد، اعم از این که یونان یا هر کشور دیگری باشد را دارند و برای این منظور به پناهندگی روی می آورند. پناهندگی سخت ترین و در عین حال غیرمطمئنن ترین روش مهاجرتی است که شخص و خانواده همراه وی را با مشکلات و مصائب زیادی روبرو ساخته و برای وی شرایطی بحرانی به وجود می آورد. غالب افرادی که از طریق پناهندگی به مهاجرت روی می آورند، در این مسیر با شکست روبرو شده و ناچار به سرگردانی در یک کشور ثالث خواهند شد.

اقامت یونان از طریق تمکن مالی

اتباع کشورهای ثالث که از استقلال مالی برخوردار هستند می توانند به راحتی برای اقامت یونان درخواست کنند.قطعا در اینجا این سوال مطرح است که منظور از استقلال مالی چیست ؟

1-افرادی که بازنشسته اند و مستمری بازنشستگی دریافت می کنند.

2-کسانی که پس انداز بانکی دارند و نیاز به کار کردن ندارند.

3- افرادی که از راه دورکاری از کشور خودشان، درآمدی کسب می نمایند؛ این دسته از افراد می توانند از راه تمکن مالی در این کشور اقامت کنند. راه اندازی هر نوع کسب و کار و تجارتی، حتی یافتن کار در یونان برای این افراد غیر مجاز است.

یکی دیگر از قوانینی که برای افراد مستقل مالی جهت اقامت در یونان وجود دارد، این است که درآمد ماهیانه آن ها در کشور محل اقامت بیش تر از 2000 یورو در ماه باشد. برای اثبات دریافت حقوق تعیین شده می توان از بیانیه های بانکی استفاده کرد؛ طبق بیانیه بانکی شخص باید از حقوق کافی برای پرداخت هزینه های زندگی بدون نیاز به کار و فعالیت اقتصادی باشد.

کشور یونان

اجازه اقامت یونان برای افراد تمکن مالی به مدت دو سال صادر می گردد؛ که شخص می تواند هردو سال یک بار، اقامت خود را تمدید نماید. دارندگان اجازه اقامت می توانند به طور دائم در این کشور مقیم شوند و از نظر زمانی هیچ محدودیتی برای آن ها وجود ندارد.

در نظر داشته باشید که در حالت مهاجرت از طریق تمکن مالی، حتما باید به واقع شما دارای وضعیت اقتصادی عالی باشید، در غیر این صورت منع های اشتغال در کشور یونان در این مدل، باعث می شود که امکان گذران زندگی برایتان وجود نداشته باشد. این موردی است که حین مشاوره مهاجرت به یونان، به افراد گوشزد شده و حتما وضعیت اقتصادی آن ها با شرایط زندگی در یونان سنجیده می شود.

مراحل دریافت اقامت از طریق تمکن مالی

 • درخواست و اخذ ویزای نوع D در کنسولگری یونان در کشور محل اقامت خود
 • درخواست مجوز اقامت برای افراد مستقل مالی دراداره ی مهاجرت ذیصلاح در یونان

شخص پس از طی مراحل بالا ، مجوز اقامت موقت یونان را دریافت می کند و می تواند تا زمان بررسی پرونده خود به طور قانونی در یونان اقامت کند.

در نهایت اجازه اقامت دائم پس از اتمام بررسی پرونده توسط مراجع ذیصلاح برای فرد صادر خواهد شود.

کلام آخر

از این جهت توصیه می کنیم که پیش از هر اقدامی با یک موسسه مهاجرت قانونی، مشورت کرده و کلیه مسیرها و روش های مهاجرتی صحیح و مطابق با قوانین کشور خود و کشور مقصد را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. به حتم همیشه راهی درست و قابل اجرا و البته بدون خطر برای مهاجرت و دریافت اقامت کشورهای دیگر وجود دارد و با کمی صبر و حوصله و البته دنبال کردن روش های توصیه شده، قادر به عملیاتی ساختن ایده های خود خواهید بود.

دقت داشته باشید که مهاجرت به خودی خود عملی استرس آور است و در سال های اولیه پس از آن، شخص را با مشکلات روحی خاصی همراه می سازد. از این جهت انجام غیرقانونی آن، می تواند به مراتب سخت تر و پیچیده تر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت (justlnded) مراجعه فرمایید.

 

امتیاز ما
برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید
[تعداد: 1 میانگین: 1]