هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه با توجه به شرایط مختلفی از جمله شهر محل تحصیل، دانشگاه محل تحصیل، رشته انتخابی و… متغیر می باشد. دانشجویانی که قصد دارند از راه تحصیلی به کشور فرانسه مهاجرت کنند بایستی در وهله اول به توان مالی خود توجه کنند. همه چیز به آن راحتی که فکر می کنیم نیست. در ادامه تمامی مراحل و شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه و مبالغ زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار می دهیم.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

بیشتر بخوانید:
اقامت فرانسه

مراحل مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه

پیش از آن که وارد بحث بسیار مهم هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه شویم باید ببینیم دانشجویان از چه طریقی قادر به مهاجرت به این کشور خوش آب و هوا خواهند بود.

 • در مرحله اول برای مهاجرت به فرانسه یا هر کشور دیگری باید زبان بومی کشور مورد نظر را بیاموزیم
 • اگر که مهاجرت تحصیلی باشد دریافت مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند تافل یا ایلتس با نمره بالا از جمله کار های ضروری است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد
 • انتخاب دانشگاهی خوب با توجه به شرایط و مدارک تحصیلی
 • تهیه رزومه تحصیلی عالی و ارائه توصیه نامه به دانشگاه مقصد
 • پر کردن فرم اطلاعات با کمک شرکت های مهاجرتی
 • تهیه تمامی مدارک شناسایی مورد نیاز با ترجمه انگلیسی

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان کیمیا سپنتا بصورت رایگان در تماس باشید.

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۱۸۰۵۵۱

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه با تحصیل در دانشگاه های دولتی

 • در دانشگاه های دولتی کسانی که در سطوح کارشناسی به تحصیل می پردازند به طور سالانه باید مبلغ 170 یورو بابت شهریه ثابت به مرکز بپردازند.
 • حال اگر رشته های فنی و مهندسی را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید حدود 620 یورو به هزینه ثابت اضافه می گردد که آن نیز بایستی با شروع هر سال تحصیلی پرداخت شود
 • هزینه تحصیل در رشته های زیر مجموعه پزشکی از 450 یورو در سال شروع می شود
 • هزینه شهریه ثابت مقطع تحصیلی ارشد دانشگاه های دولتی حدودا 260 یورو بوده و در مقطع دکتری به 396 یورو افزایش میابد.
 • علاوه بر شهریه دانشجویی، هر شخص برای آن که بتواند از خدمات متفرقه بهره مند شود باید 91 یورو به مرکز تحصیلی خود بپردازد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

بیشتر بخوانید:
پاسپورت دومینیکا

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه با تحصیل در ارزان ترین دانشگاه ها

استراسبورگ

دانشگاه استراسبورگ یکی از ارزان ترین دانشگاه های کشور فرانسه می باشد که هزینه تحصیل در آن با توجه به مقطع تحصیلی و رشته ی انتخابی سالانه بین 184 تا 610 یورو می باشد.

اورلینز

اورلینز نام یکی دیگر از دانشگاه های کم هزینه در فرانسه می باشد که هزینه تحصیل در آن با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی بین 170 تا 600 یورو با پرداخت سالانه متغیر می باشد.

گرنوبل

دانشگاه فنی و مهندسی گرنوبل یکی از بهترین پیشنهاد های تحصیلی برای علاقه مندان به رشته های مهندسی می باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه با توجه به مقطع تحصیلی سالانه بین 122 تا 470 یورو متغیر می باشد.

بورگاندی

هزینه تحصیل در دانشگاه بورگاندی سالانه چیزی حدود 170 تا 600 یورو تمام می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان کیمیا سپنتا بصورت رایگان در تماس باشید.

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۱۸۰۵۵۱

ابعاد دیگر هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه ای که هر شخص برای تحصیل در فرانسه باید بپردازد تنها به شهریه دانشگاه ختم نمی شود.

در بهترین حالت فردی مجرد برای گذران زندگی در کشوری غریب باید یک خانه دانشجویی کوچک اجاره کند که برای این کار به پرداخت ماهانه 1200 تا 1800 یورو نیاز است. برای سرشکن کردن این مبلغ و کاهش بار اقتصادی سنگین می توان خانه را به صورت اشتراکی اجاره نمود.

همچنین در برخی از دانشگاه ها خوابگاه دانشجویی تدارک دیده شده که هر ماه در ازای دریافت مبلغی کمتر از اجاره خانه (حدود 650 یورو) اجازه اقامت موقت تا پایان تحصیلات را به دانشجویان می دهند.

پس از اجاره خانه دانشجو باید هزینه های مربوط به آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت و در برخی مواقع مخارج تعمیرات مسکن را بپردازد

از دیگر هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه می توان به هزینه ماهانه 20 الی 50 یورو بابت بیمه سلامت اشاره کرد.

هزینه ی هربار خرید لوازم تحریر جزوه و کتاب معادل 50 یورو می باشد که هر دانشجو در اکثر مواقع ناچار به تهیه آن ها می باشد.

معمولا دانشجویانی که کارت دانشجویی به همراه دارند می توانند به صورت رایگان از تمامی مراکز دیدنی فرانسه همانند موزه ها و اماکن تاریخی بازدید نمایند.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

بیشتر بخوانید:
سفر به آمریکا با پاسپورت دومینیکا

قرار داد ویزال

ویزال نوعی قرارداد ضمانتی است که برای دانشجو این شرایط را فراهم می کند تا وقتی که در خوابگاه دانشجویی زندگی می کند اگر توان پرداخت اجاره ماهانه را نداشته باشد؛ هزینه خوابگاه رایگان شود.

بورسیه دانشجویان نخبه

دولت فرانسه با درنظر گرفتن مبلغی کمک هزینه تحصیل، تحت عنوان بورسیه تحصیلی این شرایط را فراهم آورده که دانشجویان نخبه بتوانند از پرداخته هزینه های سنگین زندگی دانشجویی در فرانسه معاف شده و زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند. بورسیه تحصیلی معمولا به دانشجویان زیر 30 سال که بار علمی بسیار خوبی دارند به صورت سالانه اعطا می گردد و مبلغ آن حدودا 10000 یورو می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان کیمیا سپنتا بصورت رایگان در تماس باشید.

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۱۸۰۵۵۱

مزایای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

 • ایجاد موقعیت شغلی مناسب و راه اندازی کسب و کار شخصی
 • امکان به همراه بردن همسر و فرزندان دانشجویان متاهل (پدر و مادر به عنوان عضو خانواده شناخته نشده و نمی توانند همراه با فرزند دانشجوی خود مهاجرت نمایند)
 • وجود قطار های داخل شهری سریع السیر به منظور کاهش هزینه های ایاب و ذهاب و تسریع در رسیدن به مقصد از دیگر مزایای تحصیل در کشور فرانسه می باشد.
 • وجود قانون 35 ساعت کار در هفته به همراه 30 روز مرخصی استحقاقی در سال با دریافت حقوق ثابت از دیگر مزایای تحصیل و کار در این کشور اروپایی می باشد. (ساعت کار کارگران در ایران هفته ای 45 ساعت محاسبه می گردد)

معایب زندگی در فرانسه

زندگی در کشور فرانسه یک سختی دارد و آن هم یادگیری زبان فرانسوی می باشد. با این وجود اگر که استعداد خوبی در یادگیری زبان های خارجی داشته باشید و اگر از قبل نیز زبان انگلیسی آموخته باشید یادگیری فرانسوی بسیار ساده تر شده و می توانید ظرف مدت چند ماه با بومی زبان های فرانسه ارتباط برقرار نمایید.

به این نکته هم توجه کنید که زندگی در شهر های بزرگ فرانسه همانند پاریس بسیار هزینه بر بوده و دانشجویان را با مشکلات متعددی روبه رو می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان کیمیا سپنتا بصورت رایگان در تماس باشید.

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۱۸۰۵۵۱

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.