اقامت نروژ

اگر تصمیم گرفته اید به یکی از کشورهای اروپایی مهاجرت داشته باشید، شاید اقامت نروژ را انتخاب کرده و علاقه مند به زندگی در این کشور سرسبز قاره اروپا باشید. روش های مختلفی برای مهاجرت به نروژ وجود دارد و البته میزان موفقیت تمام آن ها یکسان نیست. اما در صورتی که برای این کار عزم خود را جزم کرده باشید، به حتم یکی از این روش ها برای شما کارآمدی خواهد داشت.

کشور نروژ در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد و در واقع جزئی از شبه جزیره اسکاندیناوی محسوب می شود. مساحت این کشور به 385.207 کیلومتر مربع می رسد و در آخرین سرشماری سال 2019 میلادی، جمعیت آن معادل 5.328.000 میلیون نفر به دست آمده است. همسایه های این کشور، سوئد، فنلاند و روسیه هستند. پایتخت این کشور، شهر اسلو بوده و زبان رسمی مردم آن نیز به ترتیب نروژی و سامی است.

در کشور نروژ، واحد پول کرون نروژی بوده و این کشور از اقتصاد نسبتا خوبی برخوردار است. جالب است بدانید که این کشور بعد از خاورمیانه، بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جهان محسوب می شود و از این جهت نیز اقتصاد تامین شده ای دارد.

امید به زندگی در این کشور بین زنان آن، به اندازه 84 سال بوده و مردان نیز امید به زندگی نزدیک به 81 سال داند. آلودگی هوا در شهرهای مختلف این کشور در سطح پایین قرار داشته و کمترین میزان بیماری های تنفسی دیده می شود. به همین ترتیب وضعیت بهداشت آب نیز در سطح بالایی قرار دارد و میزان رضایت عمومی از وضعیت آب شهرهای نروژ، مناسب دیده می شود.

بیشتر بخوانید

اقامت اروپا 

مهاجرت و اقامت نروژ

پیش از هر چیزی لازم به ذکر است که بگوییم مهاجرت به نروژ در صورتی که تابعیت اروپایی نداشته باشید، یکی از سخت ترین مهاجرت ها و دریافت اقامت ها در سراسر قاره اروپا به شمار می رود و نمی توان به این سادگی ها به اقامت در این کشور دست یافت.

انواع روش های مهاجرت به کشور نروژ به شرح زیر هستند:

 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق نسبی

مهاجرت کاری و اقامت نروژ

مهاجرت کاری یکی از روش های دریافت اقامت نروژ است. به این صورت شما باید پس از سفر به نروژ (در شکل توریستی و گردشگر)، شغل مناسبی در این کشور به دست آورده و به درآمد مستقل برسید. در نظر داشته باشید که اشتغال به هر منصب شغلی نمی تواند در گروه این نوع از مهاجرت قرار بگیرد و در برابر هر شغلی، امتیاز اقامت به شخص داده نخواهد شد. اما این راه درخواست بابت امتیاز اقامت از طریق به دست آوردن شغل مناسب وجود دارد و شما می توانید از این مسیر برای دریافت اقامت، درخواست ارائه دهید.

اقامت نروژ

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار

برای اخذ ویزای کار به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • پاسپورت دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم های تکمیل شده ویزای نروژ مطابق چک لیست ارائه گشته
 • دارا بودن 2 قطعه عکس گذرنامه ای
 • ارائه کردن شواهدی از محل زندگی فرد متقاضی دریافت ویزا در کشور نروژ
 • مدارکی دال بر داشتن پیشنهاد شغلی و حقوق و دستمزد متناسب در کشور نروژ

نکته: توجه نمایید اشخاصی که موفق به دریافت ویزای کار کشور نروژ می شوند، باید پس از وارد شدن به این کشور اروپایی، اجازه اقامت خود را از پلیس محلی دریافت کنند و سپس به باقی موارد و اشتغال و زندگی خود بپردازند.

مهاجرت تحصیلی و اقامت نروژ

یکی از روش های اقامت در کشور نروژ، دریافت مجوز تحصیلی است. برای آن که بتوانید در کشور نروژ به تحصیل بپردازید، لازم است که در برنامه آموزشی مخصوص آن که شامل یک دوره سه ماهه می شود، شرکت کرده و به قبولی دست یابید. پس از آن شرط دیگر شامل این می گردد که استطاعت مالی شما در زمینه تحصیلات و گذران امور زندگی تان اثبات شود. به واقع باید مشخص شود که شما قادر به اداره زندگی شخصی خود حین تحصیلات هستید. البته فارغ از این موضوع امکان اشتغال حین تحصیل را نیز خواهید داشت. بهترین دانشگاه های کشور نروژ از جمله دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه علم و صنعت نروژ و دانشگاه ترومسو هستند. هر یک از این دانشگاه ها در رتبه بندی بین المللی سال 2020 میلادی موفق شدند به ترتیب رتبه های 135، 171، 363 و 369 را به دست بیاورند.

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از ساده ترین روش هایی که همیشه برای دریافت اقامت اکثر کشورهای خارجی وجود داشته است، ازدواج با تبعه آن کشور است. به همین ترتیب برای مهاجرت و دریافت اقامت کشور نروژ نیز می توانید از فرمول ازدواج با تبعه آن کشور استفاده نمایید. دقت داشته باشید که شکل مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج نباید به شکل صوری باشد و لازم است که حتما ازدواج قانونی به شیوه ثبت ازدواج های نروژ صورت بگیرد. شخص متقاضی برای مهاجرت به نروژ، باید از طریق ازدواج کردن با یک شخص تبعه نروژی مرد یا زن ازدواج کند. در غیر این صورت راه حل دیگری وجود دارد که شخص متقاضی دریافت اقامت نروژ از طریق ازدواج؛ با یک مجوز ۶ ماهه وارد کشور نروژ شود و در این مدت ۶ ماه ازدواج خود را ثبت کند. دوباره متذکر می شویم که این ازدواج باید کاملا به صورت قانونی بوده و فرد پس از آن می تواند درخواست اقامت نروژ خود را ارائه داده و به احتمال زیاد این درخواست با موفقیت همراه خواهد بود. در نهایت اگر ازدواج فرد خارجی با تبعه نروژی برای مدت زمان ۵ سال ادامه داشته باشد و آن ها یعنی این زوج برای مدت 5 سال نیز در کشور نروژ زندگی کنند، در صورتی که فرد خارجی در این مدت سوء سابقه قانونی نداشته باشد می تواند برای اقامت دائم کشور نروژ اقدام کند.

مهاجرت از طریق نسبی و دریافت اقامت نروژ

به این شکل از مهاجرت، مهاجرت خانوادگی گفته می شود. در این حالت اگر یکی از افراد درجه یک خانواده شما دارای قامت نروژ باشد، می توانید از طریق وی نسبت به دریافت اقامت نروژ اقدام کنید. در نظر داشته باشید که در صورت این که شخص خویشاوند شما نسبتی دورتر از این ها داشته باشد، احتمال موفقیت در چنین پرونده ای به مراتب کمتر خواهد بود.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به نروژ، سرمایه گذاری است. در صورتی که سرمایه کافی در اختیار داشته و بتوانید این سرمایه را در زمینه های مورد نیاز در کشور نروژ پیاده سازی کنید، به احتمال زیاد با طی مراحل لازم، قادر به دریافت اقامت این کشور خواهید بود.

اقامت نروژ

لازم به توضیح است که برای سرمایه گذاری در این کشور، به حداقل سرمایه 100 هزار یورو در بدو امر نیاز خواهد بود و با مبالغ کمتر از این، از همان بدو امر امکان سرمایه گذاری وجود ندارد. دقت نمایید که بهترین شکل سرمایه گذاری در نروژ، سرمایه گذاری در زمینه های شرکت های مستقیم نفت و گاز یا شرکت ها و موسسات وابسته به آن ها است. همین طور شرکت هایی که در زمینه فناوری فعالیت دارند، از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری در نروژ به حساب می آیند و از این طریق به بهترین شکل می توان نسبت به دریافت اقامت اقدام کرد. در نظر داشته باشید که برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در نروژ، لازم است که بعد از سه سال ادامه سرمایه گذاری و درآمد زایی، جهت دریافت اقامت درخواست داده و پس از گذشت 7 سال نیز می توان برای دریافت پاسپورت نروژی اقدام کرد.

هزینه های زندگی در نروژ

اگر مایل به اقامت در نروژ هستید، بد نیست که با هزینه های زندگی در این سرزمین اروپایی بیشتر آشنا شوید. هزینه های زندگی در نروژ را باید نسبتا بالا برآورد کرد. به ویژه هزینه های بخش مسکن، در رده بالایی براورد شده و اگر بخواهیم هزینه های تهیه مسکن در نروژ را با هزینه های تهیه مسکن در کلان شهرهای ایران از جمله پایتخت مقایسه کنیم، نروژ به مراتب گران قیمت تر خواهد بود.

قوانین مربوط به دریافت پاسپورت نروژ

برای دریافت پاسپورت نروژی مانند یکی از شهروندان این سرزمین، باید شرایط زیر را ارائه داده و مدارک مورد نظر را دارا باشید:

 • دارا بودن اقامت دائم نروژ
 • سپری شدن 7 سال از مدت زندگی در نروژ (در صورتی که ازدواج نروژی کرده باشید، این مدت 3 سال خواهد بود.)
 • گذراندن دوران آموزش زبان نروژی به مدت 250 الی 300 ساعت
 • دارا بودن و ارائه دادن مدارک هویتی
 • ارائه کردن لیست کاملی از سفرهای شنگن یا سایر سفرها
 • ارائه دادن گواهی پلیس نروژ مبنی بر نداشتن سو سابقه
 • ارائه دادن اظهار نامه مالیاتی

مقالات بیشتر مطالعه کنید.

اقامت آلمان 

اقامت نروژ

مزایای زندگی  و اقامت نروژ

مردم نروژ به خانواده اهمیت زیادی می دهند و بسیار اهل تفریح، کمپینگ و خوشگذرانی هستند. در این جا می توانید در هر جایی که مایل باشید چادر برپا کرده و کمپینگ را راه اندازی کنید.

جالب است بدانید شکل خانواده دوستی در این کشور به حدی است که پس از به دنیا آمدن فرزند جدید، پدر می تواند درخواست 12 هفته مرخصی با حقوق بدهد.

در این کشور پس از رسیدن به سن 67 سالگی، می توانید به اندازه 1000 دلار در ماه حقوق بازنشستگی از دولت دریافت کرده و زندگی دوران کهولت سن خود را به راحتی سپری نمایید.

 

در این کشور زیبایی شهرها به هیچ وجه قربانی ساختمان سازی های مرتفع و برج سازی نشده و تلاش بسیاری برای حفظ طبیعت زنده و زیبایی شهرها صورت گرفته است.

از طرفی دیگر آمار جرم و جنایت نیز در این کشور پایین است و شکل رفتار با زندانی ها و مجرمان باعث می شود تا آن ها بازگشت مناسبی به اجتماع  داشته و کمترین میزان تکرار جرم در این سرزمین دیده شود. به همین لحاظ می توان نروژ را کشوری امن دانست که زندگی در آن، با شرایط مناسبی همراه خواهد بود.

جالب است بدانید که شکل استخدام در کشور نروژ، به صورت دایمی بوده و پس از آن که در جایی استخدام گشتید، اطمینان شغلی بالایی دریافت خواهید کرد. به این صورت به جز در شرایط کاملا استنثائی نگرانی بابت از دست دادن شغل وجود نخواهد داشت.

معایب زندگی و اقامت نروژ

از معایب زندگی در کشور نروژ این است که علی رغم آن که زبان انگلیسی در این کشور کاملا رواج دارد و تمام نروژی ها به انگلیسی مسلط هستند، اما شما برای پیدا کردن کار و اشتغال به آن، باید به زبان نروژی مسلط باشید. این کمی اوضاع را سخت خواهد کرد. از سویی دیگر طبق قانون کار نروژ حقوق یک نفر که به عنوان نیروی کار خارجی و با ویزای کار وارد نروژ شده با حقوق شهروندان آن  در همان ردیف شغلی مطابقت می کند و به همین دلیل غالبا کارفرمایان برای استخدام خارجی ها، سنگ تراشی های زیادی می کنند.

به طور کلی پیدا کردن کار در نروژ به دلیل سطح تحصیلات بالای مردم آن، کمی سخت است. اگر شما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستید، باید بگوییم که باز هم در نروژ افراد زیادی شرایط مشابه شما را دارند و برای پیدا کردن شغل مناسب مدرک تحصیلی خود، مسیر ساده ای را پیش رو نخواهید داشت.

روابط اجتماعی  در نروژ نیز شکل پیچیده ای دارد. مردم این سرزمین بسیار مودب هستند، اما دوستی با آن ها را سخت خواهید یافت. حتی اجتماعی ترین افراد نیز در نروژ برای پیدا کردن دوست و صمیمی شدن با نروژی ها، با مشکلات و چالش هایی روبرو خواهند بود.

کلام آخر

شما چه نظریاتی درباره اقامت نروژ و مهاجرت به این کشور اروپایی زیبا دارید؟ بهترین روش دریافت اقامت این کشور چیست و برای مهاجرت قانونی به آن، چه میزان سختی در پیش است؟ مشتاق دنبال کردن نظریات شما در این زمینه هستیم

جهت کسب  اطلاعات بیشتر به سایت (  life in Norway ) مراجعه کنید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *