اقامت سوئد

اقامت سوئد

اگر تصمیم به دریافت اقامت سوئد و مهاجرت به این کشور را دارید، باید گفت که یکی از سخت ترین مقاصد زندگی در قاره سبز را انتخاب کرده اید. شرایط مهاجر پذیری کشور سوئد در قیاس با سایر کشورهای اروپایی، به مراتب سخت تر است و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند با چالش های بسیاری روبرو خواهند شد.

از این روی معمولا به مهاجران توصیه می شود تنها در صورتی سوئد را به عنوان کشور مقصد انتخاب کنند که به راستی عزم خاصی برای اقامت در این سرزمین داشته و دلایل محکمی برای انتخاب آن در ذهن دارا باشند.

اقامت سوئد

برای مهاجرت به سوئد و دریافت اقامت آن، می توانید از چندین مسیر اقدام کنید. اما در نظر داشته باشید که سختی و آسانی تمامی این مسیرها یکسان نیست و برخی ساده تر و برخی سخت تر از دیگری هستند.

برای اقامت در سوئد می توانید از مسیرهای گوناگونی چون مهاجرت به سوئد از طریق تحصیلات، اقامت سوئد از طریق اشتغال، دریافت اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری و نیز دریافت اقامت از طریق تولد و یا ازدواج با یک سوئدی بپردازید.

در ادامه به هر یک از این روش ها پرداخته و زوایا و مسیرهای به موفقیت رسیدن در هر یک از آن ها را دنبال خواهیم کرد. با دنبال کردن مطالب زیر می توانید از زوایای روش های مختلف مهاجرت به سوئد اطلاع یافته و مورد مناسب با وضعیت و شرایط خود را انتخاب نمایید. بدیهی است که هر یک از این روش ها، نیازمند پیش نیازهایی هستند که بدون آن ها، امکان دریافت اقامت و مهاجرت به کشور سوئد وجود نخواهد داشت. از این جهت توصیه می کنیم که حتما پیش از انتخاب هر یک از روش های زیر، به شرایط و پتانسیل های فعلی خود توجه کرده و سپس در تناسب با آن ها، برای مهاجرت به این کشور اروپایی قدم بردارید.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیلات

اگر تصمیم داشته باشید که از روش تحصیلی به سوئد سفر کرده و متعاقب آن به اقامت این کشور اروپایی دست یابید، باید گفت که این راه برای افراد دارای سن کمتر از 18 سال و یا آن هایی که بین 18 تا 20 سال سن دارند، مناسب است. به واقع کشور سوئد، شرایط مناسبی برای افراد زیر 20 سال سن مهیا کرده تا در این سرزمین به تحصیل بپردازند. به علاوه شرایط تحصیلی در سوئد برای شهروندان برخی از کشورهای اروپایی چون دانمارک، فنلاند، نروژ و ایسلند به مراتب ساده تر از سایر کشورهای اروپایی لحاظ خواهد شد. به این معنا که افراد مقیم این کشورها که دارای پاسپورت های دانمارکی، فنلاندی، نروژی و ایسلندی باشند، می توانند به راحتی به تحصیل در کشور سوئد بپردازند و پس از آن نیز مراحل دریافت اقامت به سادگی صورت می گیرد.

بهترین دانشگاه های سوئد به ترتیب Karolinska Institute، Uppsala University، Lund University، Stockholm University، KTH Royal Institute of Technology، Chalmers University of Technology، University of Gothenburg، Swedish University of Agricultural Sciences و Umea University هستند.

اما پس از آن که به هر ترتیبی مشغول تحصیل در کشور سوئد گشتید، باید شرایطی فراهم آورید که برای مدت 2 سال به اشتغال در این سرزمین پرداخته و سپس می توانید برای دریافت اقامت سوئد اقدام نمایید. بعد از این اقدام یک دوره 2 تا 5 ساله برای شما در نظر گرفته می شود که باید در این مدت به صورت کاملا مداوم در سوئد زندگی کرده و پس از آن می توانید برای دریافت حق شهروندی سوئد اقدام کرده و به عنوان یک سوئدی شناخته شوید.

نکته: توجه داشته باشید که برای کار کردن در کشور سوئد، باید اجازه اشتغال را از اداره مهاجرت دریافت کرده و تحت مجوز آن ها به اشتغال خود بپردازید.

بیشتر بخوانید

اقامت اروپا 

اقامت سوئد از طریق اشتغال

اگر تصمیم گرفته اید که از مسیر اشتغال به اقامت سوئد دست یابید، باید پیش از هر کاری شغل مناسب و معین شده ای در این کشور به دست آورده و مدارک استخدام شما قطعی باشد. در حقیقت بدون داشتن شغل مناسب و قطعی، امکان دریافت اقامت سوئد از مسیر اشتغال به شغلی خاص وجود نخواهد داشت. شما باید یک شغل در یکی از شرکت های سوئدی برای خود دست و پا کرده و سپس برای دریافت اقامت این کشور از طریق استخدام و اشتغال اقدام نمایید. دقت داشته باشید که در این صورت تقاضانامه مهاجرت و اخذ اقامت کاری شما باید از طریق وب سایت مهاجرتی کشور سوئد، اقدام لازم را انجام دهید.

مدارک پایه ای لازم برای دریافت اقامت و مجوز کار در کشور سوئد از این مسیر شامل پاسپورت دارای اعتبار و نیز مدارکی دال بر قطعی شدن اشتغال شما به همراه درآمد حداقل ماهی 13 هزار سک سوئدی خواهد بود. به واقع در صورتی که قادر به اثبات درآمد ماهی حداقل 13 هزار سک سوئدی نباشید، با درخواست کار شما در کشور سوئد، موافقت به عمل نخواهد آمد.

اقامت سوئد

خبر خوش این است که مزایا و حقوق شما به عنوان یک مهاجر در کشور سوئد، درست مطابق حقوقی خواهد بود که سوئدی های در صورت تصدی در آن شغل خاص شما، می توانستند دریافت کنند.

زمانی که برای دریافت اجازه کار در سوئد، به اداره مربوطه درخواست می دهید، باید تقاضانامه ای در این خصوص داشته باشید که هزینه بررسی آن، معادل 2 هزار سک سوئدی خواهد بود. البته این اجازه نامه برای 2 سال صادر می شود و در صورتی که مایل به تمدید مدت آن باشید، لازم است که هزار سک سوئدی دیگر نیز بابت تمدید مدت، پرداخت نمایید.

پس از دریافت اجازه کار و شروع به اشتغال، در مدت زمانی که شما اجازه استخدام و اشتغال در کشور سوئد را دارید، سایر اعضای خانواده تان نیز به همین سبب، اجازه زندگی در سوئد را خواهند داشت. به این شکل، چنین مسیری را می توان یکی از روش های مطمئن و حساب شده برای زندگی در سوئد به حساب آورد.

اما چطور از این مسیر به اقامت قطعی می رسیم؟ در صورتی که بتوانید برای مدت 4 سال مداوم به اشتغال در سوئد پرداخته و اجازه کار را به شکل مستمر دریافت کنید، زمینه دریافت اقامت دائم برای شما فراهم خواهد شد. در این صورت می توانید برای اخذ اقامت سوئد اقدام کرده و به یکی از شهروندان این کشور اروپایی مرفه تبدیل شوید. به علاوه شما امکان تغییر شغل را نیز خواهید داشت و هیچ ضرورتی ندارد که همچنان در شغل ابتدایی خود که با آن مجوز کار در سوئد را دریافت کرده بودید، به اشتغال خود در این سرزمین ادامه دهید.

مزایای کار در کشور سوئد

از مزایای کار در کشور سوئد می توان به مواردی چون میزان طولانی تعطیلات، مرخصی های اهدا شده به افراد دارای فرزند، پرداخت حقوق در تعطیلات، ساعات کاری کاملا انعطاف پذیر، ساعات کاری کوتاه تر در تابستان نسبت به زمستان، امکانات جانبی اشتغال در شرکت های مختلف چون به عضویت درآمدن در باشگاه های خاص و … اشاره کرد.

پردرآمدترین مشاغل در کشور سوئد از جمله توسعه دهنده نرم افزار، مهندس، مهندس مکانیک، مدیریت پروژه IT، مهندس محقق، مدیریت IT و مهندس نرم افزار هستند. میانگین حقوق سالیانه این مشاغل بر مبنای دلار به ترتیب به شرح زیر است:

میانگین حقوق سالیانه توسعه دهنده نرم افزار: معادل 58.389 دلار

میانگین حقوق سالیانه مهندس: معادل 58.789 دلار

میانگین حقوق سالیانه مهندس مکانیک: معادل 52.898 دلار

میانگین حقوق سالیانه مدیریت پروژه آی تی: معادل 77.930 دلار

میانگین حقوق سالیانه مهندس محقق: معادل 52.681 دلار

میانگین حقوق سالیانه مدیریت آی تی: معادل 76.077 دلار

میانگین حقوق سالیانه مهندس نرم افزار: معادل 62.823 دلار

دریافت اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

اگر تصمیم دارید برای مهاجرت در سوئد از مسیر سرمایه گذاری اقدام کنید، لازم به ذکر است که میزان سرمایه لازم معادل 150 هزار دلار است. در حقیقت مبلغ کمتر از این برای سرمایه گذاری در سوئد، به هیچ وجه کافی نخواهد بود. شما می توانید مبلغ 150 هزار دلار را به شکل یکباره و درجا در سوئد سرمایه گذاری کنید و یا این که ابتدا به ثبت شرکت پرداخته و سپس طی چند گام، سرمایه لازم را وارد سازید. به هر ترتیب در مجموع 150 هزار دلار برای سرمایه گذاری ابتدایی در سوئد کافی خواهد بود و می توانید پس از سرمایه گذاری از این طریق به اخذ مجوز اقامت و پس از آن دریافت حق شهروندی بپردازید.

البته به جز این شما می توانید با اثبات تمکن مالی خود و این که می توانید ضمن اقامت در کشور سوئد از عهده مخارج خود به راحتی بربیایید، برای دریافت اقامت اقدام کنید. البته این شرایط برای سایر کشورها چون یونان، اسپانیا، فرانسه و اتریش نیز برقرار است و می توانید با اثبات تمکن مالی خود در این کشورها نیز درخواست اقامت بدهید.

اقامت سوئد

مهاجرت به سوئد از مسیر ازدواج با یک سوئدی

از سایر روش های مهاجرت کردن به کشور سوئد را باید مسیرر ازدواج با یک تبعه دائمی و یا فرد مقیم و شهروند سوئدی بدانیم.  به این شکل شما می توانید از طریق ازدواج با یک فرد سوئدی، به راحتی به اقامت کشور سوئد دست یابید. لازم به ذکر است که شما می توانید این درخواست خود جهت  دریافت اقامت را به صورت آنلاین به ثبت برسانید. از جمله شرایط فرد مورد نظر آن است که یا تابعیت و پاسپورت سوئد را داشته باشد و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد و قادر به حمایت مالی خویش و نیز همسر خود در مدت زمان مشخص شده باشد. به علاوه لازم است که وی دارای محل زندگی با اندازه و ابعاد مناسب باشد تا پس از مهاجرت به سوئد در این مکان قادر به زندگی باشید. به طور کلی در صورتی که قصد دارید با یک شهروند سوئدی ازدواج کنید، می توانید بعد از گذشت احتمالا ۳ تا 5 سال از ازدواج خود با وی، نسبت به دریافت پاسپورت و تابعیت کشور سوئد درخواست کنید. در نظر داشته باشید که ازدواج تنها کفایت نمی کند و برای جلوگیری از ازدواج های صوری، لازم است که طرفین برای مدت 2 سال با یکدیگر در یک منزل مشترک، زندگی نمایند.

دریافت اقامت از طریق تولد در سوئد

در شرایطی که شخصی پس از تاریخ 1ام ماه آوریل سال 2015 میلادی در کشور سوئد بهدنیا بیاید و یکی از پدر یا مادر وی، دارای تبعیت سوئدی باشند، تابعه سوئدی به این نوزاد متولد شده خواهد رسید. به همین صورت افرادی که قبل از ۱ آوریل ۲۰۱۵ در سوئد به دنیا آمده اند در صورتی که مادر نوزاد متولد شده از اول ماه جولای سال ۱۹۷۹ میلادی تابعیت سوئد را اخذ کرده باشد و یا این که پدر شهروند سوئد با مادر وی ازدواج کرده باشد، این فرد به دنیا آمده قادر خواهد بود که تابعیت این کشور را کسب کنند.

هزینه های زندگی در سوئد

هزینه های زندگی در سوئد در سطح متعادل بوده و نمی توانیم آن را کشوری بدانیم که هزینه های جاری زندگی آن قدرها بالا باشد. به طور میانگین میزان حقوق های پرداختی در این کشور برای اکثر مشاغل، با هزینه های زندگی هماهنگی بسیار خوبی دارند و شما با داشتن یک شغل معمولی می توانید زندگی مرفه و مناسبی را سپری نمایید.

کلام پایانی

از شما دعوت می کنیم که نظریات و تجربیات خود در زمینه مهاجرت و دریافت اقامت سوئد را در بخش نظریات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. اگر تصمیم به مهاجرت به یکی از کشورهای خارجی دارید، سوئد می تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت (sweden.se) مراجعه کنید. 

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]