اقامت اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از کشورهای محبوب در قاره اروپا است که به نسیبت سایر کشورها هزینه زندگی در آن پایین تر بوده و به همین دلیل، علاقه مندان بیشتری برای دریافت اقامت این کشور اقدام می کنند. در اینجا قصد داریم شرایط دریافت اقامت اسپانیا و مهاجرت به این کشور را دنبال کنیم.

با ما همراه باشید.

اقامت اسپانیا

در اسپانیا سیستم حکومتی پادشاهی برقرار بوده و دین و فرهنگ در آن تنوع زیادی دارد. این کشور، سرزمین رنگ های مختلف است و اقلیت های دینی متفاوت در آن زندگی می کنند.

برای به دست آوردن اقامت اسپانیا، می توانید از یکی از روش های تولد،  ازدواج، پناهندگی، سرمایه گذاری، اشتغال یا تحصیل اقدام نمایید. هر یک از این روش ها مسیر خاص خود را دارند، برخی به هزینه کردن مالی نیاز  داشته و برخی دیگر بدون هیچ هزینه مادی به نتیجه خواهند رسید. برخی مانند تولد اقامت همیشگی به فرد داده و برخی دیگر مانند ویزای تحصیلی نمی تواند آن قدرها در دریافت اقامت دایمی این کشور، مطمئن عمل کند.

به هر ترتیب هر یک از متقاضیان مهاجرت به اسپانیا یا هر یک از کشورهای اروپایی لازم است که طبق شرایط موجود و پتانسیل های خود، نسبت به انتخاب یکی از روش ها اقدام کنند. بدیهی است که با انتخاب اشتباه روش مهاجرتی، نه تنها به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید، بلکه زمان و هزینه هایتان را نیز هدر خواهید داد.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تولد

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تولد یکی از روش های دریافت اقامت این سرزمین است. اما اگر والدینی غیراسپانیایی نیز به مدت 5 سال یا بیشتر در اسپانیا اقامت داشته باشند، فرزند آن ها می تواند پاسپورت اسپانیایی دریافت کند.

مدارک لازم

 • گواهی ازدواج پدر و مادر
 • گواهی تولد در بیمارستان نوزاد به دنیا آمده
 • پاسپورت
 • چند قطعه عکس

دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

یکی از روش هایی که همیشه برای دریافت اقامت و مهاجرت به کشورهای خارجی مورد استفاده متقاضیان قرار می گیرد، اقدام از طریق ازدواج با فرد مقیم آن کشور است. در مورد اسپانیا نیز این اصل صادق است. در صورتی که شما با یک مرد یا زن مقیم و دارای اقامت دایم اسپانیا ازدواج نموده و مدارک ازدواج خود را ارائه دهید، با درخواست مهاجرت شما موافقت می شود. البته این درخواست زمانی شکل دائمی به خود می گیرد که ازدواج شما با زندگی مشترک همراه بوده و حداقل یک سال به زندگی ادامه دهید.

مدارک لازم

 • عدم سوء پیشینه
 • پاسپورت
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • ویزا و کارت اقامت

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری باید ابتدا روش سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید. خوشبختانه روش های سرمایه گذاری مختلفی در اسپانیا هدف گذاری شده است و شما می توانید بسته به شرایط خود و احتمالا دریافت مشاوره مناسب، یکی از روش های مناسب را انتخاب نمایید.

اقامت اسپانیا با خرید ملک:

یکی از بهترین روش های مهاجرت به کشور اسپانیا، دریافت اقامت از طریق خرید ملک است. ملکی که از این روش خریداری می کنید، باید حداقل 100 هزار یورو ارزش مادی داشته باشد. با خرید چنین ملکی شما اجازه اقامت یک ساله در کشور اسپانیا را به دست می آورید. البته این پایان ماجرا نیست و با ادامه مالکیت شما بر این ملک، هر دو سال یک بار نیز می توانید ویزای خود را تمدید کرده و به این شکل به اقامت خود ادامه دهید.

پس از آن که چهار سال به این شکل اقامت شما در کشور اسپانیا ادامه پیدا کرد، می توانید برای دریافت اقامت دایم اقدام نمایید. همان طور که می بینید خرید ملک در اسپانیا یکی از بهترین روش های دریافت اقامت این کشور است و می توان این روش را به واقع از مسیرهای مطمئن رسیدن به اقامت همیشگی دانست. اما توصیه می کنیم که پیش از خرید ملک، حتما نسبت به زوایای مختلف آن تحقیقات انجام داده و یا ترجیحا با یک وکیل فروش ملک در اسپانیا مشورت نمایید.

دریافت اقامت اسپانیا از مسیر ثبت شرکت:

از سایر روش های  دریافت اقامت در کشور اسپانیا به عنوان یکی از کشورهای اروپایی، باید به ثبت شرکت اشاره کرد. اگر شما صاحب ایده ای نو و یا شروع یک استارت آپ هستید، کشور اسپانیا می تواند مقصدی عالی برایتان باشد. پروژه های نوین و کسب و کارهای همراه با ایده های نو در این سرزمین حمایت شده و می توانید اقامت 5 ساله را از این طریق دریافت کنید. توجه داشته باشید که کسب و کاری که قصد دارید در این سرزمین اروپایی راه اندازی کنید باید دارای شرایطی چون کارآفرینی و اشتغال زایی باشد. به این معنا که کسب و کار شما باید کارمندانی را به خود جذب کرده و برای حداقل چند نفر اشتغال سازی کند. به علاوه کسب و کار شما باید مسیر اقتصادی مثبتی داشته و در مسیر مثبت پیش برود. به واقع این مورد می گوید که شما باید در اقتصاد اسپانیا نقش مثبتی ایفا کنید، حتی اگر این نقش بسیار و بسیار کمرنگ باشد.

به علاوه در صورتی که کسب و کار شما به شکلی با منافع ملی و عمومی مردم اسپانیا در ارتباط باشد، می توانید از جهت دریافت ویزای کار و پس از آن اقامت در این کشور اطمینان یابید. به واقع هر گونه نوآوری علمی یا تکنولوژیک که به هر شکلی در بستر ثبت شرکت و کسب و کار شما نهفته باشد، زمینه موفقیت در این شکل مهاجرت را فراهم می سازد. در نهایت نیز استخدام حداقل یک اسپانیایی به شما کمک می کند تا در این مسیر موفق تر عمل کرده و مهاجرت خود را به شکلی سریع تر به دست بیاورید.

اقامت اسپانیا

بیشتر بخوانید

اقامت آلمان 

مدارک لازم جهت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

 • 4 قطعه عکس
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک شغلی
 • شناسنامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اسناد مدارک و دارایی ها
 • سند ازدواج در صورت داشتن همسر
 • اسناد مدارک و دارایی ها
 • نداشتن بدهی (گواهی و مدارک)
 • اظهارنامه مالیاتی سال های قبل

مهاجرت به اسپانیا با اشتغال

در صورتی که برای مهاجرت اسپانیا اقدام می کنید، اشتغال یکی از روش های مناسب پیش روی شما است. در این شرایط لازم است که درخواست کار خود در کشور اسپانیا را به سفارت این کشور تسلیم نمایید. سپس در صورتی که شرایط لازم را دارا باشید، ویزای کار به شما به عنوان متقاضی کار در اسپانیا داده خواهد شد. مرحله بعدی به این مربوط می شود که شغل مورد نظر خود در اسپانیا را یافته و پیش زمینه قرارداد با کارفرمای آن را آماده سازید. به واقع در این مرحله شما باید ثابت نمایید که قادر به استخدام در اسپانیا بوده و پیش از پرواز به این کشور، اشتغال شما در یک سمت مشخص، قطعی شده باشد. بدیهی است که ویزا کار بدون آماده شدن اشتغال شما در کشور هدف، داده نخواهد شد؛ زیرا در این صورت بیم آن وجود دارد که شما به اسپانیا سفر کرده و در آن جا قادر به دریافت کاری نباشید. به این دلیل لازم است که حتما پیش از درخواست برای ویزا، تمامی مراحل مقدماتی دریافت قرارداد کار در کشور اسپانیا را به انجام رسانده و سپس باقی مراحل را مطابق با آن به عنوان دلیل و مدرک اصلی، پیش ببرید. دقت داشته باشید که لازم است حتما پیشنهاد کار شما تمام وقت باشد و کارهای نیمه وقت و پاره وقت پاسخگو نخواهند بود. به علاوه لازم است که دلایل خوبی برای اشتغال در کشور اسپانیا داشته باشید، به احتمال زیاد درخواست شما بدون دلیلی خاص، پذیرفته نخواهد شد.

در نهایت باید بگوییم که درخواست شما برای کار باید با یک پیشنهاد قرارداد کار یک ساله همراه باشد. قراردادهای کار کوتاه مدت یا نامشخص از سوی سفارت پذیرفته نخواهند شد.

مدارک مورد نیاز

 • یک عدد عکس رنگی دارای پس زمینه سفید
 • کارت شناسایی متقاضی
 • فرم درخواست ویزای ملی
 • پاسپورت با حداقل 120 روز اعتبار
 • اجازه کار و اقامت کشور اسپانیا توسط وزارت کار
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی سلامت
 • قرارداد کار توسط اداره مهاجرت در اسپانیا با مهر و تاییدیه
اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا همراه با تحصیل

یکی دیگر از شرایط عالی برای دریافت اقامت اسپانیا، از مسیر ویزای تحصیلی است. در این صورت باید یا برای تحصیلات  در دوران لیسانس و یا فوق لیسانس و بالاتر اقدام کنید.

مقطع تحصیلی لیسانس در کشور اسپانیا چون کشورهای دیگر، چهار سال به طول می انجامد  و شما این امکان را دارید که در این مقطع تحصیلی در رشته های مختلفی از جمله مدیریت، بازاریابی، اقتصاد و…. تحصیل نمایید. اقامت اسپانیا و هزینه های تحصیل در این مقطع در دانشگاه های دولتی ۶۰۰ یورو تا ۱۵۰۰ یورو متغیر هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در کشور اسپانیا به عنوان یک کشور اروپایی نسبتا ارزان قیمت نیز  از چیزی نزدیک به  ۵۰۰۰ یورو تا ۱۸۰۰۰ یورو متغیر خواهد بود.

همین طور لازم به توضیح است که برخی از رشته ها در کشور اسپانیا که بازار کار بسیار خوبی دارد و در حال حاضر محبوبیت خاصی دراقامت اسپانیا و دیگر جهان دارند، به شرح زیر هستند :دانشگاه های کسب و کار که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های اقتصاد، مارکتینگ، مدیریت کسب و کار می باشد.

دریافت اقامت در اسپانیا از طریق دکترا نیز برای مدت دو سال تا سه سال ادامه خواهد داشت. برای تحصیل در مقطع دکتری باید در زمینه زبان انگلیسی تبحر داشته و یا دوره آن را سپری نمایید. هزینه تحصیل در مقطع دکتری نیز چیزی بین 200 تا 700 یورو خواهد بود. لازم به ذکر است که دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشند، قادر به تحصیل در دوره دکتری نخواهند بود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

این روش را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. توجه داشته باشید که پناهندگی در کنار ناپسند بودن ذات آن، با خطرهای زیادی همراه خواهد شد و به طور کلی وضعیت زندگی فرد یا خانواده ای که تحت پناهندگی از سرزمین مادری خود جدا شده و در مسیر نامعلومی قرار می گیرد، تحت تاثیر منفی خواهد برد. پناهندگی به هیچ وجه برای هیچ شخصی مناسب نیست و می تواند کاملا بدون نتیجه بخش بودن، شرایط را برای شخص وخیم تر سازد.

شرایط زندگی در اسپانیا

کشور اسپانیا آب و هوا و مناظر طبیعی فوق العاده ای دارد. این کشور به لحاظ منابع گردشگری و سازه های تاریخی، در تمام جهان زبانزد است. هزینه های زندگی در اسپانیا در قیاس با سایر کشورهای اروپایی به مراتب پایین تر است و در این سرزمین می توان به راحتی با داشتن یک شغل مناسب، زندگی مرفهی را تجربه کرد.

مردم اسپانیا خونگرم هستند، اما توصیه می کنیم که در بخش کاتالان ها، با احتیاط رفت و آمد داشته باشید. مردم این سرزمین عاشق فوتبال هستند و اگر شما نیز یک فرد فوتبالی باشید، در این سرزمین از حال و هوای فوتبالی اشباع خواهید شد.

سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای مختلف اسپانیا، بسیار مدرن بوده و می تواند مردم را از استفاده خودروهای شخصی خود بی نیاز سازد. کیفیت آب نیز کاملا مناسب است و ساختمان سازی به شکلی مدرن و البته دوستدار محیط زیست پیش رفته است.

سخن پایانی

شما کدام یک از روش های فوق را برای دریافت اقامت اسپانیا مناسب می دانید و دیده و شنیده هایتان کدام یک از مسیرهای فوق را امن تر می داند؟ ایده ها و نظریات خود را در بخش ایده ها و نظریات با ما و دیگر خواننده ها در میان بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت (EXPATICA) مراجعه کنید.