آشنایی با کشور ایتالیا

آشنایی با کشور ایتالیا


 

 

ایتالیا یک کشور در جنوب اروپا و عضو اتحادیه اروپا است. پرچم ایتالیا سبز، سفید و قرمز است. این کشوریک جمهوری دموکراتیک است و عضو موسس اتحادیه اروپا است.

رئیس جمهور او سرجیو ماتارهلا است و نخست وزیر آن جوزپه کونته است. ایتالیا همچنین عضو G8 است، زیرا این کشور دارای هشتمین تولید ناخالص داخلی بزرگ در جهان است.

قبل از سال ۱۸۶۱، این کشور از مناطق پادشاهی کوچک و شهرستانها تشکیل می شد.

پایتخت این کشور، شهر رُم است که یکی از معروف ترین شهرهای جهان است، زیرا این شهر پایتخت امپراتوری روم بود.

دیگر شهرهای معروف ایتالیا عبارتند از: ونیز، ناپل، جنوا، فلورانس، پالرمو و میلان. 

در ادامه این مقاله توضیحات کاملی جهت آشنایی با کشور ایتالیا می دهیم با کیمیاسپنتا همراه باشید.

 

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا – جغرافیا

 

 

ایتالیا یک شبه جزیره است که از همه طرف به دریا محدود شده . شمال ایتالیا از فرانسه، سوئیس و اتریش توسط رشته کوه های آلپ ، جدا شده است.

مونت بلان یا همان کوه سفید بلندترین کوه در غرب اروپا است که متعلق به این زنجیره است. دومین زنجیره مهم کوه در ایتالیا، آپنینی است که در مرکز و جنوب ایتالیا قرار دارند.

این کشور دارای تعدادی جزیره است که بزرگترین آنها سیسیل و ساردینیا هستند که توسط کشتی یا هواپیما می توان به آن ها رفت و آمد کرد همچنین پلی وجود دارد که از جنوب ایتالیا به سیسیل متصل می شود.

رودخانه پو طولانی ترین رود در ایتالیا است. این رود از پنج شهر می گذرد. از جمله : تورینو، پیاچنزا، کرمونا فرارا و روویگو. رودخانه ی تیبر نیز از شهر روم عبور می کند.

شمال ایتالیا دارای برخی از بزرگترین دریاچه های کشور است، مانند دریاچه گاردا، دریاچه کمو، دریاچه ماجوره و دریاچه ایسو.

از آنجا که ایتالیا توسط دریا احاطه شده است، پس دارای چند کیلومتر ساحل است که گردشگران را از سراسر جهان به این کشور جذب می کند. گردشگران همچنین می توانند مکان های تاریخی ایتالیا را ببینند.

دو کشور بسیار کوچک جداگانه در داخل ایتالیا قرار دارند. این کشورها سان مارینو و واتیکان نام دارند که سان مارینو در شمال ایتالیا و واتیکان در شهر روم قرار دارد.

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا
آشنایی با کشور ایتالیا

بیشتر بخوانید:
پاسپورت اندورا

 

آشنایی با کشور ایتالیا – مردم و فرهنگ

 

 

اگر یک فرد ایتالیایی کشور ایتالیا را ترک کند بر اساس قانون ملی ایتالیا ،قانون حق خون پسران و نوادگانش می توانند ادعا کنند که هنوز هم شهروند ایتالیا هستند.

تقریبا همه ایتالیایی ها مسیحی هستند و بیشتر آنها کاتولیک های رومی هستند که در شهر واتیکان مستقر شده اند که این شهر خانه ی رهبر آن ها ،پاپ به حساب می آید.

لئوناردو داوینچی هنرمند معروف و خالق مونا لیزا است که اکنون در لوور پاریس واقع شده است. جمعیت ایتالیا کمی بیش از ۶۰ میلیون نفر است.

حدود ۲٫۷ میلیون نفر از آنها در رم و ۱٫۳ میلیون نفر در میلان زندگی می کنند. در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵، بیش از ۵ میلیون نفر خارجی در ایتالیا زندگی می کردند که ۸٫۳ درصد از کل جمعیت آن است.

زبان رسمی ایتالیا ایتالیایی است اما در برخی مناطق کوچک آلمانی، اسلوونیایی یا فرانسوی نیز صحبت می شود.

مردم همچنین زبان هایی مانند سیسیل و ساردین را صحبت می کنند که بسیار مشابه ایتالیایی هستند، اما گویش های مختلف ایتالیایی هستند.

گویش های ایتالیا بین مناطق و در برخی موارد نیز بین استانها متفاوت است. مردم ایتالیا عمدتا از رومیان باستان هستند و این کشور بیشتر از هر کشور دیگری در جهان دارای میراث جهانی می باشد.

حدود ۶۰ درصد از آثار هنری جهان در ایتالیا قرار دارند. ایتالیا همچنین تولید کننده ی بزرگ شراب در جهان است که در سال ۲۰۰۵ بیش از ۵ میلیون تن شراب تولید کرد.

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا – اقتصاد

 

ایتالیا یک سیستم رفاهی اجتماعی مدرن دارد. بازار کار این کشور نیز از قدرت نسبی برخوردار است، زیرا بسیاری از خارجی ها، به ویژه از کشور رومانی، در ایتالیا کار می کنند زیرا در آن حقوق و دستمزد بسیار بالاتر است.

اما این کشور می توانست کارگران بیشتری را در بازار کار بگذراند چرا که مردان و زنان در سن ۵۷ سالگی بازنشسته شده اند و نرخ بیکاری نسبتا بالا و تقریبا ۸٫۲ درصد است.

جامعه مدرن ایتالیا از طریق وام ساخته شده است و در حال حاضر کشور دارای بدهی های فاجعه آمیزی با ۱٫۹ ترابایت یا ۱۲۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور است و دولت نمیتواند وام را در طول دوره ای که خواسته اتحادیه اروپا است، باز پرداخت کند.

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا – دین و مذهب

 

اکثر مردم ایتالیا رومی کاتولیک هستند، اما کاتولیک دیگر دین رسمی دولت نیست. ۸۷٫۸٪ از مردم کاتولیک رومی هستند که فقط حدود یک سوم از آنها اعضای فعال بودند (۳۶٫۸٪).

در ایتالیا گروه های مسیحی دیگری نیز وجود دارد، بیش از ۷۰۰،۰۰۰ مسیحیان ارتدوکس شرقی هستند. ۱۸۰،۰۰۰ نفر از آنها به کلیسای ارتدکس یونان تعلق دارند.

قدیمی ترین اقلیت مذهبی کشور، جامعه یهودی است که تقریبا ۴۵۰۰۰ نفر هستند اما دیگر بزرگترین گروه غیر مسیحی، یهودی ها نیستند.

حدود ۸۲۵،۰۰۰ مسلمان در ایتالیا زندگی می کنند که اکثر آنها مهاجرند. (۱٫۴٪ از کل جمعیت) فقط ۵۰،۰۰۰ نفر از شهروندان ایتالیایی هستند.

علاوه بر این، ۵۰،۰۰۰ بودایی، ۷۰۰۰۰ سیک و ۷۰۰۰۰ هندو در ایتالیا زندگی می کنند.

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا
آشنایی با کشور ایتالیا

بیشتر بخوانید:
پاسپورت دومنیکا

 

آشنایی با کشور ایتالیا – غذا و خوراک

 

در طول جشن Epiphany، سنتی برای خوردن یک کیک مخصوص به نام “Rosca de Reyes”” وجود دارد.

مجسمه کودکی عیسی مسیح در کیک وجود دارد. هرکسی که مجسمه ی عیسی در کیک اش باشد در آن سال به عنوان والد عیسی انتخاب می شود.

ایتالیا همچنین دارای بسیاری از غذاهای معروف مانند ماکارونی، پیتزا و پاستا است.

 

برای مشاهده همه هزینه های سفر و خورد و خوراک در ایتالیا میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید: 

 

هزینه سفر و اقامت در ایتالیا

 

 

مناطق کشور

 

ایتالیا به ۲۰ منطقه تقسیم می شود و هر منطقه به استان ها تقسیم می شود. ۲۰ منطقه وجود دارد که ۵ منطقه ی آن دارای شرایط خاصی هستند و خود مختار به حساب می آیند.

این به این معنی است که این استان ها می توانند به صورت خودمختار قوانین محلی تنظیم کنند.

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا – سیاست

 

سرگئیو ماتادارلا رئیس دولت است که کارش در فوریه ۲۰۱۵ شروع شد. Mattarella در حال حاضر رئیس جمهور ایتالیا است.

اولین رییس جمهور انریکو د نیکولا بود. رئیس دولت، پائولو جندیلیونی است که در ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۶ به عنوان نخست وزیری، پیرو Matteo Renzi شد.

رنزی قبلا شهردار فلورانس بوده است و جوانترین نخست وزیر ایتالیا است که در سن ۳۹ سالگی به عنوان رییس انتخاب شد.

ایتالیا یکی از اولین اعضای اتحادیه اروپا بود و در سال ۲۰۰۲ همراه با ۱۱ کشور دیگر اروپایی، از یورو به عنوان ارز اصلی آن استفاده کرد. قبل از این، لیره ایتالیایی از سال ۱۸۶۱ استفاده می شد.

 هر کسی که می خواهد رئیس جمهور ایتالیا باشد، باید دارای تابعیت ایتالیایی باشد، باید حداقل ۵۰ سال سن داشته باشد و باید حقوق سیاسی و مدنی نیز داشته باشد.

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا
آشنایی با کشور ایتالیا

 

 

آشنایی با کشور ایتالیا – تاریخچه کشور ایتالیا

 

برای آشنایی با کشور ایتالیا لازم است اطلاعاتی در خصوص تاریخچه این کشور بدانید.

قبل از سال ۱۸۶۱، ایتالیا یک دولت نبود. این منطقه از گروهی از ایالت های مستقل ساخته شده است که توسط سایر کشورها (مانند اتریش، فرانسه و اسپانیا) اداره می شد.

در دهه ۱۸۵۰ ارل کامیلو کاوورکه رئیس دولت «ایالت ساردینیا» بود؛ با اتریشی ها در لومباردی و ونتو صحبت کرد و گفت که باید یک دولت شمال ایتالیا ایجاد کنند.

این اتفاق افتاد، اما دیگر کشورهای مرکزی و جنوبی ایتالیا نیز به پیمونت پیوستند تا دولت بزرگتری ایجاد کنند.

در سال ۱۸۶۰، جوزپه گرییبالدی کنترل سیسیل را گرفت، و پادشاهی ایتالیا را در سال ۱۸۶۱ ایجاد کرد.

اما، در سال ۱۸۶۱، لاتیم و ونتو هنوز بخشی از ایتالیا نبودند، زیرا آنها توسط پاپ و امپراتوری اتریش اداره می شدند.

ونتو بعد از جنگ با اتریش در سال ۱۸۶۶ بخشی از ایتالیا شد و سربازان ایتالیایی در سال ۱۸۷۰ در Latium پیروز شدند.

این زمانی بود که قدرت پاپ ها را برداشتند. پاپ، که عصبانی بود، گفت که او یک زندانی بود تا مردم کاتولیک را از فعالیت سیاسی دور نگه دارد. در همان سال در نهایت ایتالیا به وجود آمد.

 ایتالیا در جنگ جهانی اول به عنوان متحد بریتانیا، فرانسه و روسیه علیه قدرت مرکزی مشارکت کرد. تقریبا تمام جنگ های ایتالیا در مرز شرقی، نزدیک اتریش بود.

پس از شکست از “Caporetto” ایتالیا فکر کرد که جنگ را از دست خواهد داد. اما، در سال ۱۹۱۸، نیروهای مرکزی تسلیم شدند و ایتالیا تریستین جنوبی تریلر که زمانی متعلق به اتریش بود را تصاحب کرد.

در سال ۱۹۲۲ یک دولت جدید ایتالیایی آغاز شد که توسط بنیتو موسولینی، رهبر فاشیسم در ایتالیا، حکمرانی می شد.

او رئیس دولت بود و به یک دیکتاتور تبدیل شد و خود را ” duce” نامید که به زبان ایتالیایی معنی رهبر را می دهد. او با هیتلر، دیکتاتور آلمانی همکاری کرد.

آلمان، ژاپن و ایتالیا به نیروهای محور تبدیل شده و در سال ۱۹۴۰ با فرانسه، بریتانیا و بعدا اتحاد جماهیر شوروی وارد جنگ جهانی دوم شدند. در طول جنگ، ایتالیا بیشتر دریای مدیترانه را کنترل می کرد.

در ۲۵ ژوئیه ۱۹۴۳، موسولینی توسط شورای بزرگ فاشیسم حذف شد و در ۸ سپتامبر ۱۹۴۳، بدولیو گفت که جنگ به عنوان متحد آلمان پایان یافت.

ایتالیا شروع به مبارزه به عنوان متحد فرانسه و انگلیس کرد، اما سربازان ایتالیایی نمی دانستند که باید به چه کسی باید شلیک کنند.

در شمال ایتالیا، جنبشی به نام Resistenza شروع به مبارزه با مهاجمان آلمان کرد. موسولینی سعی کرد که یک دولت فاشیستی دیگر به نام salot  در شمال ایتالیا،به وجود بیاورد، اما شکست خورد.

در ۲۵ آوریل ۱۹۴۵، ایتالیا آزاد شد. در ۲ ژوئن سال ۱۹۴۶، دولت جمهوری شد و برای اولین بار زنان توانستند رای بدهند.

مردم ایتالیا سلسله Savoia را به پایان رساندند و دولت جمهوری را تصویب کردند. در فوریه سال ۱۹۴۷، ایتالیا یک معاهده صلح را امضا کرد که تمام مستعمرات و برخی مناطق حوزه ای را از دست داد (ایتریا و بخشی از دالماتیا).

از آن زمان به بعد ایتالیا به عضویت ناتو و جامعه اروپا (به عنوان یک عضو بنیانگذار) تبدیل شده است و یکی از هفت اقتصاد بزرگ صنعتی در جهان است.

 

 

سان مارینو کجاست؟ 

کشوری زیبا در قلب ایتالیا

 

سان مارینو، کشوری در جنوب اروپا در شبه جزیره ایتالیا و در بخش شرقی کوه‌های آپنین قراردارد و توانسته است بیشترین نرخ رشد در صنعت گردشگری را در این قاره به خود اختصاص دهد.

سان مارینو در بخش شمال شرقی کشور ایتالیا واقع شده است و تنها سه ساعت رانندگی با فلورانس فاصله دارد.

کشور سان مارینو پنجمین کشور کوچک جهان است و همچنین سرگرمی‌های بسیاری در سان مارینو برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

سان مارینو، آخرین شهر ایالت باقی مانده در ایتالیا با حکومت مستقل است، بنابراین تاریخ جذاب و شگفت‌ انگیزی در این منطقه وجود دارد.

در خصوص کشور سان مارینو در حقیقت، باید بدانید که این مرکز تاریخی از مکان‌های میراث جهانی یونسکو است.

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.